DWOJE CZECHÓW ZGINĘŁO NA DACHSTEIN

Von Ralph Deleja-Hotko = de:Benutzer:Aerotiker - Übertragen aus de.wikipedia nach Commons.; transfer was made by User:Gikü.(Originaltext: selbst fotografiert), CC BY-SA 3.0 de, Link

DWOJE CZECHÓW ZGINĘŁO NA DACHSTEIN

DWOJE CZECHÓW ZGINĘŁO NA DACHSTEIN

Deszcz, deszcz ze śniegiem i silny wiatr utrudniały w miniony weekdend poszukiwania na wysokości ponad 2200 m npm. Przypuszczano, że poszukiwany Czech znajduje się w rejonie Adamekhütte przy Gosaugletscher w regionie Dachstein.

W sobotę, 7 lipca b.r., 62-letni czeski wspinacz wyruszył z  Adamek-Hütte w kierunku szczytu Dachstein w towarzystwie dziewięcioosobowej grupy. Kiedy grupa osiągnęła lodowiec, mężczyzna zostawił swych towarzyszy i dołączył – jako wiodący – do innej, szybciej idącej grupy.

Pogoda była fatalna, a widoczność sięgała zaledwie 50 m. Czech wybrał drogę idącą w prawo i wybrał źle, jak stwierdzili postępujący za nim członkowie czterosobowej grupy. Czech szedł konsekwentnie dalej. Sam.

Grupa obrała drogę idącą w lewo i doszła do szczytu gdzie spotkały się obie grupy. Czecha nie było. Ponieważ  podobne sytuacje zdarzały się już wcześniej, a Czech określany był jako „alpejski wolny duch” i bardzo często podejmował samotne wycieczki, jego towarzysze jeszcze się nie niepokoili. O godzinie 22:00 uderzyli jednak na alarm. Było już jednak zbyt późno na prowadzenie akcji poszukiwawczej, w dodatku przy wyjątkowo niesprzyjającej pogodzie. Akcja rozpoczęła się w niedzielę rano, z użyciem psów ratowniczych Pogotowia Górskiego. Niestety, bez rezultatu.

Dopiero dziś rano (poniedziałek), u podnóża Torstein Eisrinne odnaleziono zwłoki.

Podobny wypadek wydarzył się 2 lata temu, a ofiarą był również Czech.

Źródło informacji: https://ooe.orf.at

Jest to już drugi w ciągu ostatnich dni wypadek na Dachstein. Wczoraj, w niedzielne przedpołudnie śmierć poniosła 45-letnia turystka z Czech. Idąc jako trzecia w grupie, po śladach prowadzącego przez śnieżne pole na południowej ścianie Dachstein, poślizgnęła się i spadła 250 metrów. Grupa szła od dolnej stacji kolei linowej w kierunku Hunerscharte. Jak podaje Tiroler Tageszeitung – zabezpieczenia na via ferrata znajdowały się całkowicie pod śniegiem, a dodatkowe nie były możliwe.

Źródło informacji: Tiroler Tageszeitung

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR