FILM DOKUMENTALNY O DR JERZYM HAJDUKIEWICZU – DVD JUŻ W SPRZEDAŻY!

© RATOWNICTWO GÓRSKIE-ARCHIWUM

FILM DOKUMENTALNY O DR JERZYM HAJDUKIEWICZU – DVD JUŻ W SPRZEDAŻY!

Byłam przekonana, że po obejrzeniu tego filmu, „puk puk” w klawiaturę i szybko napiszę mini-recenzję.
Nic podobnego.
Okazuje się bowiem, że tak bardzo jaskrawe i prawdziwe przybliżenie postaci Człowieka, którego się dobrze znało, a którego między nami już od dawna nie ma, robi ogromne wrażenie i wywołuje nieoczekiwane refleksje.
Zespół, który pracował nad realizacją tego filmu, wykonał gigantyczną pracę. Zdobycie niezbędnych materiałów, nawiązanie kontaktu z osobami które doktora znały, pracowały z nim, dzieliły życie. Zdobycie archiwalnego materiału filmowego graniczy niemal z cudem. Fragmenty legendarnej akcji ratunkowej po Claudio Cortiego! Na ekranie młodzi wtedy Lionel Terray, Ludwig Gramminger, Hermann Huber, młody dr Hajdukiewicz…

Głos dr Hajdukiewicza, ten charakterystyczny głos towarzyszy nam niemal przez cały czas trwania filmu.
Wspomnienia Rodziny i Kolegów.
Twarze, których nie widziałam od przeszło 40 lat.
Przez ekran przemyka moje zdjęcie z doktorem. Karkonosze, Strzecha Akademicka, rok 1972. To były moje najpiękniejsze lata – w świecie gór i z ludźmi związanymi z tym światem.
Skomponowana przez Michała Zygmunta wspaniała muzyka chwyta za serce, a momentami przyprawia o ucisk w krtani – i tak ma właśnie być. Podobnie odczuwałam tylko kompozycje Kurylewicza.
Wraz z pięknymi filmowymi ujęciami powstało dzieło, którego Autorom można jak najszczerzej pogratulować.

Dokument „Jerzy Hajdukiewicz – człowiek gór” w reżyserii Bartosza Szwasta i Roberta Żurakowskiego to pierwszy film z cyklu „Tatrzański szlak wspomnień”, którego celem jest przypomnienie nieżyjących postaci ważnych dla miasta Zakopane i Podhala.

Kierownikiem produkcji filmu jest Pani Irena Jarzyna, która mimo wielu innych obowiązków włożyła wiele pracy w realizację tego znakomitego zamierzenia poświęcając niezliczoną ilość godzin prywatnego czasu i która, niezrażona drobnymi niepowodzeniami, niezmordowanie dążyła do osiągnięcia wytyczonego celu.

Tytułowy bohater to jedna z najważniejszych postaci polskiego alpinizmu i ratownictwa górskiego. 

Jerzy Hajdukiewicz, chirurg, ratownik GOPR, żołnierz, a przede wszystkim wybitny taternik, alpinista i himalaista, który dokonał ponad pięćdziesięciu pierwszych wejść letnich i zimowych w Tatrach. Pierwszy Polak, który zdobył wszystkie szczyty czterotysięczne w Alpach.
Uczestnik wyżej wspomnianej, międzynarodowej akcji ratunkowej po Claudio Cortiego w 1957 roku.
Lekarz w wyprawie pierwszych zdobywców ośmiotysięcznika Dhaulagirii w 1960 roku. Autor wielu książek o tematyce górskiej m.in. autobiografii „Góry mojej młodości”.
Film jest wyjątkowo elegancko i pięknie wydany w formie książkowej, zawiera nigdzie wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, a także bogato ilustrowany biogram Hajdukiewicza.

Płyta DVD z filmem dokumentalnym Jerzy Hajdukiewicz – człowiek gór, jest już dostępna w księgarniach.

Sympatycznemu Zespołowi realizującemu projekt filmowej serii „Tatrzański szlak wspomnień” gratulujemy raz jeszcze wspaniałego debiutu i serdecznie życzymy dalszych sukcesów.

„Antenka” i Koledzy


Aktualizacja: 13 czerwca 2020

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR