GOPR NA XXIII FESTIWALU GÓRSKIM

© MARIAN SAJNOG | RATOWNICTWO GÓRSKIE

GOPR NA XXIII FESTIWALU GÓRSKIM

GOPR NA XXIII FESTIWALU GÓRSKIM

Tegoroczny Festiwal Górski w Lądku  Zdroju przyćmił poprzednie. Był zaskoczeniem dla wszystkich z tym festiwalem związanych, i tym festiwalem zainteresowanych. Frekwencja, to 5 tysięcy osób. Mówiono, że ludzi przyjechało więcej niż liczy sobie mieszkańców ten uroczy kurort. W bardzo bogatym, myślę, że… zanadto bogatym programie, znalazło się miejsce dla GOPR-u.

Brawo Koledzy z Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej!

Przygotowane warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, mimo wcześniejszych obaw.

© MARIAN SAJNOG | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Realizacją programu koordynował Alek Chruściel – wieloletni szef szkolenia GOPR-u. Składający się z trzech grup tematycznych panel rozpoczął Tomasz Lipiński, jeden z pierwszych magistrów ratownictwa medycznego.

Z racji promocji programu MAPA w PLECAKU, najbardziej interesowała nas prelekcja o nawigacji w górach. Znakomicie przygotowana prezentacja wizualna, wsparta urządzeniami technicznymi takimi jak; telefon komórkowy, zegarek z GPS-em. Przede wszystkim jednak mapa, taka papierowa. W zapełnionej sali przeważali młodzi wykształceni mężczyźni. Prowadzony perfekcyjnie wykład mówił o rzeczach najprostszych; co to jest mapa, dlaczego mapa nie może być dokładna, itp. Słuchano z wielką uwagą, bo wiadomości te ludziom są bardzo potrzebne.

Mapa jest konieczna, mapa jest źródłem wszelkich wiadomości o danym terenie, szczególnie mapa we współczesnym wydaniu.

Prowadzący warsztaty pokazali słuchaczom jak łączyć  tradycję ze współczesnością, i jakie to daje korzyści. Prowadzący warsztaty – Radosław Sobczyk i Łukasz Felcenloben, to ratownicy nie tylko z wieloletnim doświadczeniem. Radek jest starszym instruktorem ratownictwa górskiego i geodetą, a Łukasz specjalizuje się w akcjach poszukiwawczych przy pomocy najnowszych technik, GPS. Obaj są inżynierami.

Nie ukrywam, że z wielką satysfakcją słuchałem wykładu świetnie prezentujących się moich młodszych Kolegów i pozytywnych komentarzy słuchaczy.

Tym samym wykład Radka i Łukasza wszedł niejako w nasz program MAPA w PLECAKU, i powinien być w jego realizacji wykorzystany.

Avatar photo
O Marian Sajnog 285 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR