HAŃBA NA K2

Foto-źródło: Von Kuno Lechner - Selbst fotografiert, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org

HAŃBA NA K2

HAŃBA NA K2, SKANDAL NA K2: – pod takimi i podobnymi tytułami ukazało się w zachodnich mediach wiele artykułów opisujących wydarzenie, które miało miejsce 27 lipca 2023 roku.

Na K2 wydarzył się tragiczny wypadek. Muhammad Hassan, tragarz z Pakistanu, spadł podczas zakładania lin na trawersie za tzw. Bottleneck.
Wspinacze w liczbie ponad 50 osób, w tym wielu z tzw. krajów zachodnich, przestępowali przez niego i wspinali się dalej. Żaden z nich nie pomógł, chociaż nieszczęsny tragarz wciąż jeszcze żył i błagał o pomoc.

Dopiero po upływie 1 godziny jeden ze wspinaczy o ludzkich uczuciach i odruchach, usiłował pomóc umierającemu Pakistańczykowi. Podczas samotnej próby niesienia pomocy został „zrugany” przez innych za „blokowanie drogi”.

Wspinająca się na K2 w tym czasie Norweżka – Kristin Harila wraz z Sherpą, twierdzi co prawda że próbowali Pakistańczykowi pomóc, ale materiał zdjęciowy i filmowy tego faktu nie potwierdzają.

Znany wpinacz Reinhold Messner powiedział, że każdy kto choć raz miał do czynienia z rannym w górach lub cierpiącym na chorobę wysokościową, doskonale wie jak bardzo ważna jest każda pomoc.

Powiedział również, że obecnie na K2 i innych wysokich szczytach świata panuje coś w rodzaju turystyki, a nie prawdziwej wspinaczki. Zdaniem Messnera, 99% obecnie „atakujących szczyty” nie ma ani odpowiednich umiejętności, ani doświadczenia.

Dawniej, doświadczeni wspinacze przerwaliby natychmiast swoją wyprawę gdyby jeden z kolegów znalazł się w sytuacji zagrażającej życiu. Wtedy w górach panowała wielka solidarność, której – jak widać na przykładzie wypadku na K2 – obecnie niestety brak.

27 lipca 2023 roku na K2 zwyciężył egoizm, a empatia umarła – powiedział Reinhold Messner


źródła informacji:

 

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR