KATASTROFA HELIKOPTERA RATUNKOWEGO

KATASTROFA HELIKOPTERA RATUNKOWEGO
Nizke Tatry: By Rafik k - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link

KATASTROFA HELIKOPTERA RATUNKOWEGO W REGIONIE BANSKIEJ BYSTRZYCY

KATASTROFA HELIKOPTERA RATUNKOWEGO

W rok po tragedii w Słowackim Raju, lotnictwo sanitarne Słowacji ponownie zostało okryte żałobą. Dziś w nocy, śmigłowiec należący do Air Transport Europe rozbił się w okolicy Banskiej Bystrzycy. Na pokładzie helikoptera znajdowali się: ranny pacjent, pilot, lekarz i ratownik.

Pilot śmigłowca Ján Rušin, podczas swojej kariery w lotnictwie, wylatał ponad 4640 godzin. Był jednym z najbardziej doświadczonych pilotów. Członkiem ratownictwa śmigłowcowego był od roku 1995. Bliski krewny Prezydenta Słowacji, Andreja Kiski.
Lekarz, dr med. Patrícia Krajňáková była członkiem zespołu ratownictwa śmigłowcowego od roku 2014.
František Bartoš, który wcześniej pracował w ATE jako mechanik samolotów, w roku 2009 został ratownikiem ratownictwa śmigłowcowego.

Pacjentem był Ján M. (†38) 

Świadkowie katastrofy  twierdzą, że helikopter normalnie wystartował, ale w ciągu następnych minut dał się słyszeć „dziwny hałas”. Helikopter spadł, usłyszano eksplozję.

Około wpół do pierwszej w nocy, na miejscu tragedii odnaleziono dwa ciała. Godzinę później, przy pomocy śmigłowca z termowizją, odnaleziono wrak.  Miejsce katastrofy jest trudno dostępne, osiągalne wyłącznie przy użyciu quadów. Na miejscu tragedii jest Minister Spraw Wewnętrznych Słowacji – Robert Kaliňák.

Dziesiątki ratowników górskich Horskej záchrannej služby Nízke Tatry, policjanci i strażacy wciąż przeszukują okolice tragicznej katastrofy helikoptera.


„Z vrtuľníka nič nezostalo, je totálne zhorený,“ – podaje słowacki dziennik PLUSKA

aktualizacja o godz. 18:00


„Życie naszych kolegów zgasło podczas wykonywania tak szlachetnego zadania, jakim jest niesienie pomocy i ratowanie ludzi znajdujących się w niebezpieczeństwie. Za zaangażowanie i poświęcenie w prowadzonej z najwyższym profesjonalizmem pracy, należy im się na nasza ogromna wdzięczność i uznanie. Česť ich pamiatke.”

Kierownictwo Air Transport Europe

źródło informacji: http://www.cas.sk/


CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

 
 
 
 
 
 
 
Avatar photo
O REDAKCJA 233 artykuły
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"