LAWINA PORWAŁA 4 RATOWNIKÓW GÓRSKICH

foto-źródło: Von I, Wikimol, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2311801

LAWINA PORWAŁA 4 RATOWNIKÓW GÓRSKICH

Ratownicy górscy Południowego Tyrolu w dalszym ciągu poszukują porwanych lawiną kolegów. Dwaj ratownicy ponieśli śmierć, dwaj zaginieni.

Lawina zeszła w sobotę, z Hochferner (3463 m)– najwyższego szczytu Alp Zillertal, porywając 4 ratowników, członków Pogotowia Górskiego z Ritten (włoska nazwa: Renon) w Południowym Tyrolu.

Zwłoki 2 kolegów, ratownicy odnaleźli jeszcze w nocy z soboty na niedzielę. Wczoraj, przez cały dzień trwała szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza pozostałych 2 ratowników, do której został włączony helikopter ze Szwajcarii specjalizujący się w ustalaniu lokalizacji telefonów komórkowych. W akcji brała udział również tyrolska policja alpejska. Niestety, bez rezultatów.
Dzisiaj akcja została wznowiona, austriacka policja alpejska przeszukuje helikopterem północną ścianę szczytu. Akcja helikoptera po stronie południowej była niestety niemożliwa ze względu na fatalną pogodę. Niekorzystna pogoda nie ma znaczenia dla ratowników górskich, którzy doszli na miejsce pieszo i przeszukują lawinę mając nadzieję na odnalezienie kolegów. Wspierają ich carabinieri.

Aktualizacja, 26.10.2016 –  godz.11:00

Dziś, od wczesnych godzin porannych, ratownicy znajdują się ponownie na miejscu tragedii. Jeśli pogoda się poprawi, planowane jest włączenie do akcji helikoptera wyposażonego w Recco. Jest to urządzenie reagujące na reflektory, które mogą być zintegrowane z odzieżą poszukiwanych. W międzyczasie otrzymano potwierdzenie, że jeden z zaginionych ratowników miał takie reflektory w kasku. Jest nadzieja, że dzięki temu uda się poszukiwanych odnaleźć. Szef grupy poszukiwawczej jest w stałym kontakcie z lawinową służbą ostrzegawczą oraz instytutem meteorologicznym. W tej chwili jednak obie instytucje stanowczo odradzają jakąkolwiek akcję ratowników w obrębie lawiny.

godz. 17:00

W godzinach południowych, helikopter ratunkowy Pelikan2 wyposażony w urządzenie Recco, odebrał na wysokości 3.000 metrów sygnał z północnej ściany Hochferner. O godzinie 13:00 ratownicy odnaleźli, znajdujące się w szczelinie lodowca, ciało jednego z poszukiwanych kolegów.

O godzinie 16:00 odebrano kolejny sygnał , na wysokości 3.200 metrów.

godz. 20:00

Wieczorem, ratownicy odnaleźli ostatniego z poszukiwanych. Również on znajdował się w szczelinie lodowca.

 

źródło informacji: https://www.tageszeitung.it

 

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR