LAWINA W SALZBURGER LUNGAU

LAWINA W SALZBURGER LUNGAU
https://pixabay.com/de

LAWINA W SALZBURGER LUNGAU – TRZECH ZABITYCH I DWÓCH RANNYCH

Lackenspitze (2459 m n.p.m.) to szczyt w Radstädter Tauern, w kraju związkowym Salzburg.  Prowadzi tam mało znana trasa skiturowa, uczęszczana niemal wyłącznie przez miejscowych turystów.

Tą właśnie trasą wybrało się dziś na wycieczkę 11 młodych ludzi (wszyscy poniżej 30 lat), mieszkańców Pongau, Ennstal i Górnej Austrii.  Kiedy grupa dotarła już niemal na szczyt i znajdowała się na wysokości 2400 m n.p.m.– zeszła lawina.

Wielka deska śnieżna o szerokości 200 m i długości 600 m porwała osiem osób. Zasypała trzy z nich i raniła dwie.

Zasypani znajdowali się pod masami śniegu o wysokości 4,5 m. Dwie osoby odnaleziono już martwe, trzecia była reanimowana i w stanie bardzo ciężkim odtransportowana helikopterem do szpitala w Klagenfurcie. Niestety, nie udało się jej uratować. Dwie osoby, które zostały ranne ale nie zasypane – znajdują się w szpitalu.

W szeroko zakrojonej akcji ratunkowej brało udział 120 ratowników górskich (Bergrettung Mauterndorf) i Czerwonego Krzyża oraz 5 helikopterów.

Zespół interwencji kryzysowej opiekuje się zdrowymi turystami z grupy i ich krewnymi.

Jak powiedział szef akcji ratunkowej, młodzi ludzie byli bardzo dobrze wyposażeni. Ale: w tej właśnie okolicy ogłoszony był dzisiaj 3 stopień zagrożenia lawinowego…


źródło informacji: https://salzburg.orf.at

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR