LOGO DLA KAŻDEJ GRUPY GOPR

Foto autorstwa Ralf Roletschek - Praca własna, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org

LOGO DLA KAŻDEJ GRUPY GOPR

Jesteśmy jednością organizacyjną, ale różnimy się pod wieloma względami. Różnią nas przede wszystkim GÓRY, do których w naszym lokalnym patriotyzmie jesteśmy przywiązani.

Jesteśmy Regionalni

Wiele lat temu, w czasie jakiegoś szkolenia w Tatrach, podszedł do mnie turysta z zapytaniem o jakieś tatrzańskie szczegóły,  o których nie miałem pojęcia.
– Jak to? – zdumiał się pytający. Ma pan odznakę GOPR-u!
– Tak, ale ja jestem z Karkonoszy.
– To trzeba gdzieś to napisać, choćby na rękawie! – wyzłośliwiał się turysta.
Nie bardzo pamiętam całej dyskusji, ale człek miał rację.

LOGO DLA KAŻDEJ GRUPY GOPRWielokrotnie potem, na różnych szkoleniach, posiedzeniach Zarządów,  podnosiłem problem wykazania się regionalnością na naszych goprowskich uniformach. Bez rezultatu.

Pierwszą i jedyną Grupą, jak na razie, która wyszła przed szereg jest Grupa Podhalańska. Służbowa Odznaka wpisana w „góralską parzenicę”  jest znakomitym pomysłem, chociaż nie obyło się bez dyskusji i krytyki. Ówcześni goprowscy decydenci byli za „urawniłowką”.

W przyszłym roku minie 70 lat naszych ratowniczych przewag w bardzo długim, bo liczącym 1200 km paśmie  gór.  Na tym terenie, jak wszyscy wiemy, działa siedem regionalnych Grup. Jesteśmy jednością organizacyjną, ale różnimy się pod wieloma względami. Różnią nas przede wszystkim GÓRY, do których w naszym lokalnym patriotyzmie jesteśmy przywiązani. Może dlatego warto pokazać to, wzorem Podhalan?

W tej materii prowadziłem też rozmowy w mojej „ojczystej Grupie”, z rezultatem raczej miernym. Bo co do tej naszej odznaki „przylepić” ? Śnieżkę? Oklepane. Wybór, rzecz oczywista, trudny.

Pomogła Ania Jęcek, córka naszego znakomitego Kolegi, ratownika Radka, burmistrza Karpacza na dodatek. Ania, uczennica karpackiej szkoły, obdarzona niebywałym talentem, wpisała naszą Odznakę w karkonoski kwiat – DZIEWIĘĆSIŁ. Kwiat symbolizujący wytrwałość, upór i poświęcenie.

 

 

Oczywiście, projekt wymaga dopracowania przez profesjonalnego grafika. Ale pomysł Ani!!!

Proponuję zatem utworzenie Logo każdej Grupy.

Innym problemem, od którego uciekamy, jest „mundur reprezentacyjny”.

Szanowni Koledzy Ratownicy, twierdzenie, że „mamy dobrze ratować – ubiór nie jest ważny”, w czasach dzisiejszych jest nieporozumieniem. Zadziwiające w tym wszystkim jest również to, że w ciągu tych siedemdziesięciu lat nie dopracowaliśmy ratownikom odpowiedniego ubioru; nie tylko reprezentacyjnego. Może najwyższy czas żeby zaniedbania te nadrobić?

Ale póki co –  skupmy się na LOGO DLA KAŻDEJ GRUPY GOPR.

 

Avatar photo
O Marian Sajnog 291 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR