NIEWIDOMY WSPINACZ ANDY HOLZER ZDOBYŁ MOUNT EVEREST

źródło:By Mount_Everest_as_seen_from_Drukair2.jpg: shrimpo1967derivative work: Papa Lima Whiskey 2 (talk) - This file was derived from:  Mount Everest as seen from Drukair2.jpg, CC BY-SA 2.0, Link

NIEWIDOMY WSPINACZ ANDY HOLZER ZDOBYŁ MOUNT EVEREST

NIEWIDOMY WSPINACZ ANDY HOLZER ZDOBYŁ MOUNT EVEREST

Jak poinformowały wczoraj austriackie media,  „Blind Climber” Andy Holzer osiągnął w niedzielę 21 maja b.r. szczyt Mount Everestu, i tym samym zdobył ostatni z Seven Summits. Towarzyszyło mu 2 przyjaciół: Wolfgang Klocker i Klemens Bichler. Zarówno niewidomy wspinacz, jak i jego koledzy, pochodzą ze Wschodniego Tyrolu.

źródło:https://www.facebook.com/blind.climber/photos

Andy Holzer próbował już dwukrotnie wejść na Mount Everest, ale dopiero trzecia próba została uwieńczona sukcesem. W roku 2014 do odwrotu zmusiła go tragiczna w skutkach lawina (zginęło wtedy conajmniej 12 osób), a w roku 2015 – katastrofa spowodowana trzęsieniem ziemi (https://ratownictwogorskie.eu/miedzynarodowa-akcja-ratunkowa-w-nepalu/)

Trzecią, aktualną wyprawę rozpoczęto na początku kwietnia b.r. Holzer i jego towarzysze weszli na Everest od północnej, chińskiej strony. Podejście trwało ca 10 godzin. Andy Holzer jest drugim niewidomym wspinaczem, który stanął na najwyższym szczycie świata. Pierwszym był Amerykanin Erik Weihenmayer ( 25 maja 2001 r.)

Andy Holzer jest z zawodu masażystą-terapeutą. Uprawia rozmaite rodzaje sportów, ale głównie wspinaczkę. Jest niewidomy od urodzenia.

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR