NOC W ALPACH – 9 MŁODYCH HOLENDRÓW URATOWANO

NOC W ALPACH – 9 MŁODYCH HOLENDRÓW URATOWANO

NOC W ALPACH – 9 MŁODYCH HOLENDRÓW URATOWANO

Nieznajomość terenu, dezorientacja, zaskoczenie pogodą, przecenione własne możliwości, brak właściwego wyposażenia lub kompletne nieprzygotowanie do urlopu w górach – to główne przyczyny prowadzonych coraz częściej akcji ratunkowych.

Takich jak ta, która miała miejsce tydzień temu.

Dziewięcioro Holendrów w wieku od 12 do 28 lat (rodzeństwo!)  wyruszyło z rodzicami w sobotę 29.lipca b.r., około godziny 9:30 na wędrówkę na Kaiserschild, górę o wysokości ponad 2000 metrów.

Po pewnym czasie rodzice zdecydowali się na odwrót (sic!), a rodzeństwo pięło się dalej pod górę.

Kaiserschild – foto – źródło: Von Richman185 – Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0 at, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35709908

Wkrótce okazało się, że z planu dotarcia do Kaiserschild młodzi ludzie muszą zrezygnować. Wybrana przez nich trasa po drobnym piargu była niezwykle trudna do przejścia. Zdecydowali się na zejście, no i… zgubili drogę.

Jak później poinformowali ratownicy, grupa młodzieży była do wycieczki kompletnie nieprzygotowana.

Dziewczyny w sukienkach, rajstopach i miękkich pantoflach. Zero sprzętu, bez jedzenia, bez wody, bez światła; jedynym światłem, jakie mieli, były telefony komórkowe, które – oczywiście – się wyładowały. Zanim to nastąpiło, młodzi ludzie zdołali jeszcze zaalarmować rodziców, a ci zaalarmowali pogotowie górskie.

W tym momencie grupa była już w drodze od prawie dwunastu godzin, a młodzi ludzie bardzo wyczerpani.

Ze względu na trudności w porozumieniu się z rodzicami i błędną informację o lokalizacji, poszukiwania młodzieży okazały się mocno utrudnione. Dopiero na krótko przed północą dziewięcioro Holendrów odnaleziono. „Byli przemarznięci, wyczerpani, wygłodzeni i spragnieni. Nic ze sobą nie zabrali, zupełnie nic” – mówili ratownicy.

NOC W ALPACH – 9 MŁODYCH HOLENDRÓW URATOWANO

Na szczęście, całej dziewięcioosobowej grupie nic się nie stało, ale ratownicy górscy musieli im towarzyszyć w zejściu do doliny krok po kroku (miejscami spuszczając ich na linach), co z kolei zajęło cztery godziny.

(Kilka zdjęć z tej akcji zostało opublikowanych przez Bergrettung Eisenerz na Facebooku: https://www.facebook.com/ )

W niedzielę, o godzinie 5:00 rano, akcja – w której brało udział 21 ratowników – została zakończona. Jak poinformowano, rodzina z Holandii zostanie obciążona kosztami przeprowadzonej akcji ratunkowej.

Ratownicy górscy apelują o planowanie wycieczek!

W prasie, radio i TV, oraz w mediach społecznościowych, ratownicy górscy wielu organizacji ratowniczych Europy apelują do turystów o lepsze i rozsądne planowanie wycieczek w góry.

Coraz częściej trzeba ratować ludzi, którzy nie są ranni, ale z własnej winy znaleźli się w sytuacji wymagającej pomocy ratowników.


źródło informacji: https://steiermark.orf.at/stories/3217996/

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR