ODWIEDZINY NACZELNIKA HS ČR

ODWIEDZINY NACZELNIKA HS ČR

W środę, 16 sierpnia b.r. Grupę Karkonoską GOPR odwiedził Naczelnik Horskiej Służby na Czechy, René Mašín. 

René jest Naczelnikiem Horskiej Służby od trzech lat. Przedtem, przez dwadzieścia lat kierował  ratownikami górskimi w Górach Izerskich. Ma 55 lat, a ratownikiem górskim jest od 1988 roku. W Horskiej Służbie przeszedł wszelkie możliwe stopnie kariery. Ma na koncie nie tylko sukcesy ratownicze, ale też wysokogórskie.

W czasie tej bardzo krótkiej wizyty, w sposób oczywisty nie udało się poruszyć wszystkich interesujących nas tematów. Z pierwszej ręki otrzymaliśmy sporą dawkę informacji o organizacji Horskiej Służby i podstawowych problemach z jakimi ratownicy muszą się zmagać. Dowiedzieliśmy się, jak trudną drogę przeszło ratownictwo górskie u naszych sąsiadów.

Z wielu omówionych, na pewno wart podkreślenia jest plan wspólnych dyżurów i organizacja wspólnej dyżurki, na razie w schronisku Dom Śląski na Równi pod Śnieżką.

Foto-źródło: Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Jest to miejsce gdzie kumuluje się ruch turystyczny w drodze na Śnieżkę. Gdyby udało się ten plan zrealizować, pokonana zostanie kolejna bariera z wielką korzyścią dla bezpieczeństwa turystów.

Przy znakomitej kawie od naszego sponsora, propozycja zorganizowania w przyszłym roku polsko-czeskiego żaglowiska spotkała się  z dużym zainteresowaniem Naczelnika HS. Bo przecie człowiek nie tylko samymi górami żyje.

Wizyta René w Stacji Centralnej w Jeleniej Górze, chociaż krótka, zabarwiła trwającą 70 lat współpracę. Czesi zawsze nas wyprzedzali, i w sprzęcie, i w organizacji. Nauczyliśmy się od nich sporo. Warto zatem tę współpracę zacieśniać. Czy uda się te ciekawe plany zrealizować, czas pokaże.

Czy tak, czy inaczej: jesteśmy na siebie „skazani”. Skazani przez góry, które nawet podobnie się nazywają: KRKONOŠE – KARKONOSZE. Proste, gdzieś w historii, Czesi zgubili „A”…

 

 

Avatar photo
O Marian Sajnog 289 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR