PAMIĘCI ZMARŁYCH KOLEGÓW

PAMIĘCI ZMARŁYCH KOLEGÓW

1 LISTOPADA – DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Jak podają historycy, uroczystość Wszystkich Świętych sięga czasów antycznych, kiedy to w wybranym dniu wspominano wszystkich męczenników chrześcijańskich. Za sprawą papieża Grzegorza IV, od roku 835, dniem wspomnień stał się 1 listopada. Obecnie, w wielu krajach Europy i świata, Dzień Wszystkich Świętych jest świętem państwowym.

W tym szczególnym czasie zadumy i refleksji odwiedzamy groby naszych krewnych, przyjaciół i znajomych. Porządkujemy groby, składamy kwiaty, zapalamy świece i znicze. Pielęgnujemy odwieczną tradycję, która jest wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Ratownicy górscy odwiedzają w tym czasie również groby swych zmarłych Kolegów oraz poświęcone im miejsca pamięci.  

Tradycją stało się już, że fotoreportaże z odwiedzin grobów ratowników karkonoskich udostępnia nam głównie Pan Wiktor Szczypka, ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR i członek Klubu Seniora Grupy. Bardzo dziękujemy!

W tym roku, przy pięknej pogodzie, groby swych Kolegów odwiedzili, porządkowali i zapalali znicze: Wiktor Szczypka, Marek Barzak – Prezes Klubu Seniora Grupy Karkonoskiej GOPR oraz Ryszard Lewandowski.

© WIKTOR SZCZYPKA | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Grobów jest niestety coraz więcej, więc tylko kilka z nich przedstawia poniższa fotografia.

© WIKTOR SZCZYPKA – ARCHIWUM | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Listę grobów karkonoskich ratowników i album „Groby Ratowników 2021” Wiktor Szczypka prezentuje na Facebooku. Link: https://www.facebook.com/media

Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR spotkali się  w dniu 23.10.2021 r.,  na Czole Turbacza,  przy tablicy poświęconej zmarłym ratownikom Grupy. Odczytano listę zmarłych ratowników Grupy w okresie od 1955 r. do  2021 r.

Na liście tej znajduje się 136 nazwisk, które zgodnie z zapisami naniesionymi w Księdze Zmarłych odczytał Antoni Trybowski.

© ANTONI TRYBOWSKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.”

Sentencję tej treści umieszczono przy wejściu na teren Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Sentencję, która przemawia do każdego, a która nabiera szczególnej wymowy dla tych wszystkich którzy z rozmaitych przyczyn są z dala od Kraju.

Kilka lat temu, podczas krótkiej wizyty w Zakopanem, odwiedziłam groby tatrzańskich ratowników, w tym wielu moich znajomych i Kolegów.

© ANNA KOKESCH – ARCHIWUM | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Dzisiaj, i tutaj zapłoną znicze. Ożyją wspomnienia o Wszystkich, których już z nami nie ma.

Cześć Ich Pamięci!

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR