PIĘĆ OFIAR LAWINY NA DACHSTEIN

PIĘĆ OFIAR LAWINY NA DACHSTEIN
źródło: https://bergrettung.at/wp-content/uploads/20180824_%C3%96BRD-Pressefoto-Winter-9.jpg

PIĘĆ OFIAR LAWINY NA DACHSTEIN

Dziś przed południem na północnej ścianie Dachstein zeszła gigantyczna lawina. Jak informuje Policja, ofiarami są wędrujący na rakietach śnieżnych. Pięć osób z Czech poniosło śmierć.

Akcja ratunkowa, w której udział biorą ratownicy górscy i 6 helikopterów, trwa w dalszym ciągu.


Update godz: 13:40

Lawina o szerokości 200m i długości 400 m zeszła około godziny 9:30 na wysokości ca 2.800 m. Zaobserwowana została przez wiele osób, które natychmiast zawiadomiły służby ratunkowe.

Na skutek rosnących w ostatnich latach temperatur, wszystkie lodowce zaczynają topnieć. Teren w którym zeszła lawina stał się przez to o wiele bardziej stromy niż dotychczas. Niemniej, do tej chwili nie wiadomo co było bezpośrednią przyczyną zejścia tej ogromnej lawiny.

W minionych dniach pogoda była bardzo kapryśna, wiał silny wiatr i padał śnieg. To właśnie – zdaniem ekspertów – stanowi szczególne zagrożenie w pierwszy słoneczny dzień. Taki jak dziś.

Lawina jest w dalszym ciągu przeszukiwana. Ratownicy muszą mieć pewność, że poza pięcioma śmiertelnymi ofiarami lawina nie zabrała innych osób.


Update godz: 15:30

Akcja ratunkowa została zakończona. 5 śmiertelnych ofiar to obywatele Czech w wieku od 28 do 47 lat: trzy kobiety i dwaj mężczyźni.

info: https://ooe.orf.at/stories/3038039/


Update 9 marca 2020:

Jak zakomunikował dziś szef Austriackiego Pogotowia Górskiego z Górnej Austrii, lawina została podcięta przez poszkodowanych.

Nadto: NIKT z poszkodowanych nie był wyposażony w sprzęt lawinowy ( detektor, itp.)

źródło: https://ooe.orf.at/stories/3038176/

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 253 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR