PIĘĆ OSÓB ZABITYCH W LAWINIE W SPISS

Foto-źródło: https://bergrettung.at/medien/pressefotos

PIĘĆ OSÓB ZABITYCH W LAWINIE W SPISS

Na granicy tyrolsko-szwajcarskiej w Spiss (region Landeck) zginęło w piątek w lawinie pięć osób. Byli to czterej Szwedzi i austriacki przewodnik górski. Szósta osoba (również Szwed) trafiła do szpitala. Szczegóły tragedii nie są jeszcze znane.

Na miejsce wypadku przyleciały dwa szwajcarskie helikoptery, austriacki helikopter ratunkowy i helikopter policyjny. Akcja ratunkowa i przeszukiwanie lawiny były dodatkowo utrudniowe brakiem zasięgu radiowego i komórkowego.

W Tyrolu, w piątek 4 lutego b.r. zeszło niezwykle wiele lawin.

W ciągu ostatnich 48 godzin odnotowano ponad 50 wypadków lawinowych. Najwyraźniej niektórzy zignorowali ostrzeżenia lub nie wybrali swojej trasy w odpowiedni sposób. Na szczęście, większość wypadków nie spowodowała u nikogo żadnych obrażeń.

W Sölden na lodowcu Rettenbachferner lawina zeszła z otwartego terenu narciarskiego na stok. Pięciu entuzjastów sportów zimowych zostało zasypanych, ale udało się ich natychmiast uratować.

Krótko po południu w Lermoos lawina porwała dwóch Niemców w wieku 31 i 33 lat, którzy w stromym wąwozie podcięli deskę śnieżną. 33-latek zdołał wydobyć się z lawiny i pomóc 31-latkowi, który utknął na drzewie i doznał poważnych obrażeń. 31-latek został przewieziony do kliniki, 33-latek doznał lekkich obrażeń.

W Zillertal, tuż przed piątkowym południem w narciarskim ośrodku Kaltenbach zeszła lawina wywołana przez narciarzy off-piste („poza-trasowych”). Dwie osoby zostały częściowo zasypane, ale z pomocą innej osoby zdołały się z lawiny wydostać.

Szef tyrolskiej ostrzegawczej służby lawinowej powiedział w związku z licznymi wypadkami lawinowymi w czwartek i piątek: „to boli i zasmuca mnie osobiście, że całymi dniami ostrzegasz, ostrzegasz i jeszcze raz ostrzegasz: a potem w ciągu dwóch dni wydarza się ponad 50 wypadków lawinowych.”

Dużo świeżego śniegu w ciągu ostatnich kilku dni oraz rozległe zaspy nawianego śniegu należy oceniać ze szczególną ostrożnością. Wycieczki narciarskie i zjazdy poza trasą wymagają obecnie dużego doświadczenia w ocenie zagrożenia lawinowego.

Również w najbliższych dniach należy spodziewać się zagrożenia lawinowego 3 stopnia. Nawet jeśli w najbliższych dniach pogoda będzie słoneczna i fantastyczna, szef tyrolskiej ostrzegawczej służby lawinowej prosi o umiarkowanie i rozwagę.

https://lawinen.report/bulletin/latest


źródło informacji: https://tirol.orf.at

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR