PISTENGERÄT AM SEIL CZYLI RATRAK NA LINIE!

Von Stefan.straub - Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52349870

PISTENGERÄT AM SEIL CZYLI RATRAK NA LINIE!

PISTENGERÄT AM SEIL CZYLI RATRAK NA LINIE!

Ignorujący włączone światło ostrzegawcze i tablicę z napisem PISTENGERÄT AM SEIL, wędrujący na rakietach śnieżnych turysta został przez linę złapany za nogę i wyrzucony w powietrze.

Wypadek miał miejsce w regionie Lackenhof am Ötscher (Dolna Austria). Mężczyzna spadł 130 metrów w dół i wylądował w głębokim śniegu zalegającym rynnę pośród grupy drzew. Szczęściem dla (samemu sobie winnego) poszkodowanego, ratownicy pogotowia górskiego zlokalizowali go bardzo szybko i przeprowadzili wymagającą wielkiego wysiłku akcję. Turysta został przetransportowany do szpitala.

Ratraki pracujące na bardzo stromych trasach zabezpieczane są specjalnymi linami, za pomocą których wciągane są pod górę. Dzięki temu wykluczone jest ryzyko zsunięcia się pojazdu ze stoku. Rozpiętość liny pomiędzy ratrakiem a miejscem zakotwiczenia może wynieść nawet ponad jeden kilometr. Lina porusza się bardzo szybko, również wtedy kiedy ratrak znajduje się poza polem widzenia.

Wchodzenie na trasę narciarską, w czasie jej przygotowywania przez ratrak na linie, jest bardzo niebezpieczne. Kolejny raz ratownicy apelują o rozsądek, zachowanie ostrożności i nieignorowanie tablic informacyjnych.

źródło: https://www.bergrettung-mitterbach.com/

Tablica z włączonym światłem ostrzegawczym, informująca  o pracy ratraka oznacza, że:

Wchodzenie na trasę lub jazda na nartostradzie są teraz bezwzględnie zabronione !

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR