POLSCY WSPINACZE URATOWANI NA ALPAWAND

POLSCY WSPINACZE URATOWANI NA ALPAWAND
źródło: https://www.facebook.com/oebrd/photos

POLSCY WSPINACZE URATOWANI NA ALPAWAND

Dwóch polskich wspinaczy zostało rannych podczas wspinania się na trudnej trasie wspinaczkowej w Alpawand. W nocy z soboty na niedzielę wspinacze zostali uratowani przez ratowników Austriackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (Bergrettung Unken, Lofer i Saalfelden).

Alpawand, bardzo popularna wśród wytrawnych wspinaczy, jest najwyższą ścianą skalną (wysokość ściany przekracza 600 m) w północno-zachodniej części Reiter Alpe.

W sobotę (19.10.2019) wieczorem o godzinie 18:17, Pogotowie Górskie w Unken zostało poinformowane, że dwaj polscy wspinacze w wieku 24 i 25 lat, znajdują się na Alpawand na trasie „Earth and Heaven” („Ziemia i Niebo”. Stopień trudności do 7 +, 550m długości wspinania i 17 długości liny) i nie są w stanie wspinać się dalej.

Polacy byli już na ostatnim odcinku, kiedy nastąpił obryw skały który ranił obu wspinaczy i spowodował upadek w linę. Na szczęście, Polacy byli w stanie połączyć się telefonem komórkowym z numerem alarmowym. Ponieważ w chwili alarmu góra była spowita mgłą, helikopter nie mógł do Polaków dotrzeć.

Ratownicy górscy z Unken, Lofer i Saalfelden, wspierani przez 2 alpejskich policjantów, dotarli pieszo na szczyt ściany. Członkowie ochotniczej straży pożarnej z Lofer oświetlali ścianę z przeciwległej strony doliny specjalnym reflektorem.

Około godziny 23:30, zjeżdżający na linach ratownicy mogli już nawiązać kontakt z rannymi wspinaczami. Polacy zostali wywindowani na szczyt i medycznie opatrzeni przez obecnego na miejscu lekarza pogotowia ratunkowego z Unken.

Zostali ogrzani pakietami grzewczymi, podano im herbatę i jedzenie. Po ustabilizowaniu obu wspinaczy, ratownicy sprowadzili rannych do doliny. Zejście musiało być wielokrotnie zabezpieczane. Około godziny 02:45, rannych przekazano sanitariuszom Czerwonego Krzyża, którzy zabrali wspinaczy do szpitala.

W akcji ratunkowej wzięło udział łącznie 31 osób: ratownicy górscy, dwóch policjantów alpejskich  i trzech strażaków.


źródło informacji:

https://www.bergrettung-salzburg.at/news

https://www.sn.at/salzburg/chronik

foto: https://www.facebook.com/oebrd/photos

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 253 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR