PRZEGLĄD FILMÓW GÓRSKICH – XIII EDYCJA

PRZEGLĄD FILMÓW GÓRSKICH – XIII EDYCJA

PRZEGLĄD FILMÓW GÓRSKICH – XIII EDYCJA

PRZEGLĄD FILMÓW GÓRSKICH – XIII EDYCJA

Jako jeden ze sponsorów medialnych tego wydarzenia, mamy przyjemność zaanonsować XIII Edycję Przeglądu Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych.

Organizatorami imprezy są: Burmistrz Ustrzyk Dolnych i Grupa Bieszczadzka GOPR.

Podobnie jak w poprzednich latach Przegląd będzie trwał trzy dni, a przebieg wydarzenia planowany jest następująco:

Zaczynamy w piątek 20 stycznia. Trochę nietypowo, gdyż do południa odbędzie się blok szkolny dla młodzieży z Ustrzyk Dolnych i okolic. Blok poprowadzi przewodnik beskidzki Bartłomiej Machowski i prezes Bieszczadzkiej Grupy GOPR Witold Tomaka. Ten pierwszy zabierze młodych ludzi w wirtualną podróż na Mont Blanc, a ten drugi opowie o bezpieczeństwie w górach.

Od godziny 17.00 rozpoczynamy oficjalnie festiwal. Tradycyjnie zaczniemy diaporamą przygotowaną przez Waldka Czado (ratownika GOPR), który przedstawi swoje skiturowe przejście Ötztal – masywu alpejskiego na pograniczu Austrii i Włoch.

Poprzedniej zimy oczy wszystkich miłośników najwyższych gór świata zwrócone były na Nanga Parbat – przedostatni, wtedy, niezdobyty ośmiotysięcznik. Nanga, po kilkudziesięciu nieudanych próbach zdobycia przez himalaistów z całego świata, w końcu się poddała. O kulisach wspinaczki na tą monstrualną górę opowiedzą Dominik Szczepański i Piotr Tomza – autorzy książki „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia ”. Oczywiście będzie możliwość nabycia książki, rozmowy z autorami i zdobycia autografów.

Deserem do opowieści  dwójki dziennikarzy będzie film Marka Klonowskiego – „Nanga Dream”. Marek ze swoim projektem zawędrował zimą do Pakistanu aż pięciokrotnie !

Góry wysokie często kojarzą nam się z twardzielami i cierpieniem, a tymczasem naszym kolejnym gościem będzie alpinistka młodego pokolenia Aleksandra Dzik. Ola na swoim koncie ma między innymi wejście na Gasherbum II i zdobycie tytułu Śnieżnej Pantery. Tym razem opowie o swoim pobycie w Afganistanie i wspinaczce na siedmiotysięczny Kohe Tez w Hindukuszu.

Podsumowaniem wieczoru będzie… podsumowanie trzydziestu lat w górach Janusza Gołębia, który zabierze nas w podróż od Karpat po Himalaje. Janusza chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Tienszanie, Karakorum i Himalajach. Jest pierwszym zimowym zdobywcą Gasherbruma I i głównym kandydatem na kierownika sportowego zimowej wyprawy na K2, która ma się odbyć w sezonie zimowym 2017/18.

Drugiego dnia imprezy planujemy wyjście w teren. Będziemy na stoku narciarskim Gromadzyń. Bezpieczna zima, pokazy ratownictwa, koncerty i piknik rodzinny. Więcej szczegółów niebawem,  w zakładce PROGRAM.

W niedzielę, tuż po obiedzie o godzinie 14.30 wracamy do Ustrzyckiego Domu Kultury na popołudnie i wieczór filmowy. Pierwsza seria filmów to promocja naszego regionu, czyli Bieszczadów i Gór Sanocko – Turczańskich. Zobaczymy film o Biegu Rzeźnika, diaporamę o Bieszczadzkim Parku Narodowym i film promujący Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe.

Po krótkiej przerwie znów przeniesiemy się w góry wysokie. Tym razem za sprawą Darka Załuskiego i jego dwóch filmów, które były nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Jeden z nich opowie o pierwszym zimowym wejściu na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, którego dokonali Piotr Morawski i Włoch Simone Moro w 2005 roku. Będzie to też okazja do przypomnienia sobie sylwetki wybitnego himalaisty, Piotra Morawskiego, który zginął w Himalajach na stokach Dhaulagiri w 2009 roku.

Drugim filmem Darka Załuskiego będzie „Annapurna na lekko” – relacja z wiosennej (2008 r.) wyprawy na Annapurnę (8091 m) Piotra Pustelnika, Piotra Morawskiego, Petera Hamora i Dariusza Załuskiego.

Z Himalajów przenosimy się w Alpy, aby obejrzeć Alpin Wall Tour. Jest to dokument o dwóch alpinistach – Łukaszu Dudku i Jacku Matuszku, którzy jako pierwsi na świecie powtórzyli 1000-metrową drogę skalną w północnych Włoszech – Brento Centro. Tego samego roku skompletowali Alpejską Trylogię oraz wspięli się przez największy dach skalny w Alpach – drogą Bellavista. Film „Alpine Wall Tour” to uniwersalna opowieść. Dokument nie tylko wciąga w świat pięknych alpejskich krajobrazów, ale jest też opowieścią o pokonywaniu własnych słabości, pasji i o partnerstwie w górach.

Przegląd Filmów Górskich zakończy się filmem w reżyserii Mariana Sajnoga – „Zimowa droga Andrzeja Zawady – K2”. Jest to wywiad, rozmowa z Andrzejem Zawadą i Jackiem Olkiem, na początku 1993 roku, o organizacji zimowej wyprawy na K2. Wyprawa miała miejsce na przełomie 1987/88r. Ten materiał będzie na pewno smaczkiem dla pokolenia, które wychowało się na sukcesach polskich himalaistów pod „dyrekcją” Zawady.

Przegląd to nie tylko diaporamy, prelekcje i filmy. Widzom imprezy towarzyszyć będzie również wielkoformatowa wystawa Jacka Wnuka pt. „Karpaty Wschodnie” wraz z promocją albumu fotograficznego o tym samym tytule. Jacek to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi wydziału operatorskiego kierunku Fotografia. Na swoich czarno – białych fotografiach odda nam niepowtarzalny klimat Bieszczadów Wschodnich i Huculszczyzny.

Z racji tego, że współorganizatorem Przeglądu jest Grupa Bieszczadzka GOPR, nie może zabraknąć wątku ratownictwa. Magazyn „Ratownictwo Górskie” promowany będzie przez redaktora naczelnego Mariana Sajnoga – tego samego, który jest reżyserem filmu o Andrzeju Zawadzie.

Zaplanowaliśmy również dla niezastąpionej ustrzyckiej publiczności konkursy z licznymi nagrodami !!!

Do zobaczenia w dniach 20-22 stycznia 2017 roku w Ustrzyckim Domu Kultury.

WSTĘP WOLNY !!!

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"