RATOWNIKOM GRUPY KARKONOSKIEJ GOPR

RATOWNIKOM GRUPY KARKONOSKIEJ GOPR

RATOWNIKOM GRUPY KARKONOSKIEJ GOPR

Kościół Garnizonowy i  jego otoczenie, to w Jeleniej Górze miejsce kultowe, uświęcone nie tylko tradycją religijnych uwarunkowań, ale też wielowiekową przeszłością skomplikowanych historycznych zdarzeń.  

Dzięki inicjatywie poprzedniego Zarządu Klubu Seniora, a przede wszystkim przychylności ks. Andrzeja Bokieja, w tym niezwykłym miejscu zbudowane zostanie Epitafium poświęcone ratownikom górskim Grupy Karkonoskiej

RATOWNIKOM GRUPY KARKONOSKIEJ GOPR
Od lewej: Marek Barzak, Prezes Klubu Seniora Grupy Karkonoskiej GOPR, i ks. Andrzej Bokiej

W Karkonoszach, w uroczej Dolinie Łomniczki, od kilkudziesięciu lat istnieje symboliczny cmentarzyk. Został on jednak zapełniony tablicami pamiątkowymi i przeznaczone do tego przez Karkonoski Park Narodowy miejsce zostało wykorzystane. Poza tym łomnicki cmentarzyk skupia tablice pamiątkowe wszystkich ludzi gór.

Epitafium w Jeleniej Górze będzie tylko dla ratowników Grupy najpierw Sudeckiej, teraz Karkonoskiej. Lista Kolegów, którzy w ciągu tych 70 lat odeszli, jak się teraz mówi na ”niebieskie granie”,  jest długa.

W budowę Epitafium zaangażowana jest nie tylko Grupa Karkonoska. Szeroką pomoc finansowo-organizacyjną oferuje Fundacja GOPR oraz zaprzyjaźnione z ratownikami firmy i organizacje społeczne.

RATOWNIKOM GRUPY KARKONOSKIEJ GOPR
Projekt wizualny. Epitafium musi mieć kształt taki jak na zdjęciu (wymóg konserwatora zabytków).

Rozpoczęto pierwszy etap budowy, czyli projekt, który ma być gotowy do końca sierpnia. Mamy nadzieję, że do przyszłego roku uda nam się budowę zakończyć. O postępie prac będziemy informować na bieżąco. 

Zwracamy się do Kolegów ratowników z prośbą o uwagi i propozycje!

Avatar photo
O Marian Sajnog 283 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR