SŁONE RACHUNKI DLA URATOWANYCH

SŁONE RACHUNKI DLA URATOWANYCH

Jak pisaliśmy kilka dni temu na naszym blogu, austriaccy ratownicy poszukiwali w ubiegłym tygodniu 2 skiturowców i ich psa. Poszukiwania trwały przez dwa i pół dnia, również w nocy, w ekstremalnie niebezpiecznych warunkach.

W akcji poszukiwawczej brało udział 47 ratowników z Salzburga i okolic. Obaj skiturowcy (Austriak i Włoch) będą teraz proszeni…do kasy. Szef Pogotowia Górskiego z Salzburga ponownie poinformował, że na terenie całej Austrii obowiązuje jednolity system rozliczania akcji ratunkowych i że koszt udziału w akcji jednego ratownika wynosi 38 Euro za godzinę.
Jeżeli obaj poszukiwani i uratowani nie posiadają specjalnego ubezpieczenia, będą musieli zapłacić ponad 10.000 Euro.
Jeszcze wyższy rachunek, a mianowicie 17.000 Euro czeka na uregulowanie przez innego austriackiego skiturowca, uratowanego w dzień 3 Króli.

Prywatne, zwykłe ubezpieczenie „od wypadku” pokrywa zazwyczaj sumę do maximum 5.000 Euro. Resztę należy dołożyć z własnej kieszeni.

W takich sytuacjach pomocnym jest wyłącznie ubezpieczenie od wypadku w górach, o czym również już na naszym blogu informowaliśmy. Ubezpieczenie, a tym samym pokrycie kosztów, gwarantowane jest poprzez członkostwo w Alpenverein Polska: http://www.alpenverein.pl/ubezpieczenie_ogolne_warunki_ubezpieczenia
w Naturfreunde ( Miłośnicy przyrody)  – http://www.naturfreunde.at/ueber-uns/mitgliedschaft/, Deutscher Alpenverein Sekcja Katowicka ( jak podpowiedział właśnie jeden z naszych Czytelników – dzięki!) http://www.dav-kattowitz.eu/ubezpieczenie#dav

oraz poprzez wsparcie Austriackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego roczną składką.

Bardzo polecamy zapoznanie się ze wspomnianymi wyżej ofertami i skorzystanie z którejkolwiek z nich, PRZED wyjazdem w austriackie Alpy.

Przypominamy również, że wszyscy ratownicy Austriackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego działają w tej organizacji jako ochotnicy. Pogotowie otrzymuje rządową subwencję, wysokość której nie wystarcza ani na pokrycie kosztów utrzymania organizacji, ani na pokrycie kosztów prowadzonych akcji. 

ÖBRD otrzymuje pomoc od sponsorów oraz osób prywatnych.

 
 
 
 
 
Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR