SPOTKANIE LUDZI GÓR

Foto-źródło: Karol Szejner - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

SPOTKANIE LUDZI GÓR

Spotkanie Ludzi Gór od 15 lat organizuje miasto Szklarska Poręba. Celem tych zawsze interesujących spotkań jest nie tylko podsumowanie minionego roku, biesiada i pogawędki przy kuflu dobrego miejscowego piwa. Burmistrz miasta Mirosław Graf wręcza również Zasłużonym dla miasta nagrodę Liczyrzepy.

Dla niewtajemniczonych: Liczyrzepa to odwieczny, dobry, czasami złośliwy, duch Karkonoszy. Taki duch trzech narodów, które zamieszkiwały i zamieszkują Karkonosze.

W tym roku nagroda była zbiorowa, bo miasto przyznało ją przewodnikom górskim, którzy w tym roku obchodzą swoje 70-lecie.

Przewodnicy górscy są zawsze w górach na pierwszej linii, również w razie zdarzeń nadzwyczajnych. W tych pierwszych latach tworzenia się nowego karkonoskiego społeczeństwa, kiedy powstawało zorganizowane ratownictwo górskie przewodnicy byli stroną zdecydowanie wiodącą.

© Marian Sajnog – Ratownictwo Górskie

Piękną i zarazem ciężką statuetkę Liczyrzepy, w imieniu wszystkich przewodników odebrali: prezes Zarządu Oddziału PTTK Sudety Zachodnie – Krzysztof Tęcza i prezes Koła Przewodników Sudeckich – Piotr Gryszel.

Warto zaznaczyć tutaj, że w ciągu tych minionych siedemdziesięciu lat nie zarejestrowano ani jednego wypadku w górach z winy przewodnika.

O spotkaniu tym piszemy z powodów technicznych z opóźnieniem. Spotkanie odbyło się, jak zawsze, w schronisku Kamieńczyk.

Gospodarzom, Jasi i Jurkowi Sieleckim, dziękujemy za wspaniałe pierogi tradycyjnie już podawane w czasie spotkania. Przewodnikom życzymy kolejnych wspaniałych pełnych sukcesów lat.

A dla przypomnienia: rok 2023, decyzją radnych Sejmiku Dolnośląskiego, został rokiem przewodników górskich.

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR