SREBRNE GODY ZDOBYCIA SZCZYTU W TIAN SHAN

źródło: Von Chen Zhao - originally posted to Flickr as 天山山脉西段航拍 / West Tian Shan mountains, CC BY 2.0, Link

SARAGOSSA ŚWIĘTUJE SREBRNE GODY ZDOBYCIA SZCZYTU W TIAN SHAN (TIENSZAN)

Klub Górski Pireneje w Aragonii, w środkowej Hiszpanii, świętować będzie w lipcu 25. rocznicę pionierskiej wspinaczki na jeden z najwyższych szczytów Tienszan. W pierwszym w historii podejściu na liczący 5480 metrów szczyt uczestniczyli Carlos López i Toño Marco. Zdobyli go 31 lipca 1991 roku i na cześć stolicy Aragonii nazwali szczyt Ciudad de Zaragoza – Miasto Saragossa.
Alpiniści, w towarzystwie dwóch kucharzy i przewodnika, wyruszyli z Saragossy 17 lipca. Najpierw planowali wspiąć się na liczący 7439 metrów Pik Pobiedy, ale władze chylącego się ku upadkowi Związku Radzieckiego zaproponowały im zdobycie innego, na który nikt wcześniej nie wchodził. Zgodzili się, choć szczyt znali tylko z fotografii.

Helikopter zostawił członków wyprawy na 60-kilometrowym lodowcu. Obozowisko – bazę rozstawili na wysokości 4100 metrów. Pięćset metrów wyżej kolejne. Szczyt został zdobyty podczas drugiego podejścia. Alpinistom przyszło pokonywać ściany mające 50 stopni nachylenia i znosić temperaturę poniżej 30 stopni Celsjusza. Po trwającym 5 godzin podejściu wbili na szczycie proporzec klubu górskiego i flagę Saragossy.

SREBRNE GODY ZDOBYCIA SZCZYTU W TIAN SHAN
źródło: http://www.zetaestaticos.com/aragon/img/noticias/1/121/1121549_1.jpg

 

Potem, przez dwa dni, schodzili do obozowiska – bazy.
W lipcu, w mieście zostanie otwarta wystawa upamiętniająca tamto wydarzenie. Odbędą się też debaty i spotkania z alpinistami. W latach 90-tych członkowie Klubu Górskiego Pireneje z Aragonii zdobyli też K2 i Mount Everest.

 

Avatar photo
O Ewa Wysocka 2 artykuły
Korespondent Polskiego Radia | Barcelona