STANISŁAW ANDRZEJ JAWOR – WSPOMNIENIE

STANISŁAW ANDRZEJ JAWOR – WSPOMNIENIE

Wczoraj, 26 grudnia 2022 roku, zmarł Stanisław Andrzej Jawor ur. 14 kwietnia 1937 r.
W naszej karkonoskiej, ratowniczej i przewodnickiej społeczności znany był jako Andrzej. Do Grupy Sudeckiej GOPR wstąpił w listopadzie 1961 roku. Przyrzeczenie złożył w 1971 roku.

Kilka dni temu rozmawiałem z Nim, bo chciał żeby tak zwyczajnie pogadać co tam słychać w górach. Był wśród nas na tegorocznym Dniu Ratownika Górskiego w Karpaczu. Stan Jego zdrowia pogorszył się…

Wspominam Go od czasu mojego wstąpienia do GOPR, kiedy był aktywnym ratownikiem. Był moim wprowadzającym do Grupy Sudeckiej. Potem były wspólne szkolenia, dyżury oraz akcje ratunkowe. Andrzej uległ wypadkowi w Śnieżnych Kotłach w zimie 1976 roku. Kiedy wyzdrowiał, powrócił w góry, bo to była Jego ukochana kraina.

 

© Mariusz Czerski – Archiwum

Zajmował się przewodnictwem. Z pasji do regionu i gór zebrał wiele materiałów o znaczeniu historycznym. Opracował i redagował publikacje; „15 lecie Polskiego Ratownictwa Górskiego” i „50 lecie Ratownictwa Górskiego w Karkonoszach” przy współudziale zespołu kolegów ratowników. W 2013 roku wydał biografię pt. „Legenda Sudetów Tadeusz Steć, życie i śmierć 1925-1993”.

Opracował notatki J.Pietkiewicza i wspomnienia W. Szczypki pt. „Annapurna 1979” w 2019 r. W tym roku wydał ilustrowany album „Historia Ratownictwa Górskiego w Karkonoszach’”.
Przy różnych okazjach i spotkaniach Andrzej chętnie opowiadał o różnych zdarzeniach, bo miał taki dar.

Był starszym ratownikiem. Odznaczony srebrną i złotą odznaką GOPR . Otrzymał odznakę „Za zasługi dla Ratownictwa Górskiego” oraz „Za zasługi dla Dolnego Śląska”.

 

Avatar photo
O Mariusz Czerski 29 artykułów
Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR