SUDECKOŚĆ

SUDECKOŚĆ

W ostatnich dniach czerwca b.r. zamieściliśmy na naszym blogu jeden z rozdziałów mającej się ukazać książki Zbyszka Piotrowicza, naszego sudeckiego kolegi i sympatyka naszego Stowarzyszenia. Informujemy zatem, że na przełomie lipca i sierpnia ukaże się zapowiadana książka „SUDECKOŚĆ”. 

„Sudeckość”  jest słowem rzadko używanym, prowokującym, bez definicji. Może mieć znaczenie wszelakie, ale związane z górami, ciągnącymi się łańcuchem 22 pasm na przestrzeni 300 km. To Sudety. Znane i eksplorowane od stuleci. Góry bogate, piękne, tajemnicze, pożądane przez wiele narodów z mocno skomplikowaną historią.

W te góry, kilkadziesiąt lat temu, jeszcze jako student wkroczył Autor. Zbyszek w środowisku górskim jest postacią znaną. Nazwisko Autora znajdziemy w Wikipedii, w sprawozdaniach Klubu Wysokogórskiego, w relacjach z posiedzeń Sejmiku Dolnośląskiego, ale też na listach wypraw w góry najwyższe.

Był i jest inicjatorem przedsięwzięć promocyjno-edukacyjnych, chociażby takich jak Festiwal Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Okazuje się, że ma „lekkie i lotne pióro”. Swoje przejścia „życiową ścieżką, krętą, sudecką” opisał w książce której dał tytuł – „SUDECKOŚĆ”. Jest to pisanie „przyciągająco-wciągające”, plastyczne, z wkładem humoru, dramatu i autoironii.

W literaturze górskiej pojawiła się nowa, o nieznanej do tej pory narracji, pozycja. Pozycja rodząca przy okazji narzucające się ważne pytanie. Czy „sudeckość” w wydaniu Zbyszka jest próbą pokazania rodzącej się od dziesięcioleci wartości i tożsamości regionalnej?

Odpowiedź na nie znajdzie Czytelnik po wnikliwym przeczytaniu tej pasjonującej lektury.


Foto-źródło: © Zbigniew Piotrowicz

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR