ŚWIĘTO SIERPNIOWE NA ŚNIEŻCE

DZIEŃ ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA NA ŚNIEŻCE

ŚWIĘTO SIERPNIOWE NA ŚNIEŻCE

ŚWIĘTO SIERPNIOWE NA ŚNIEŻCE

Było to już 41 spotkanie ludzi gór na najwyższej górze Sudetów.

 

Dla jednych, to 41 mszy celebrowanych przez najwyższej rangi duchownych; polskich, czeskich, niemieckich. Dla innych, to okazja spotkania się w gronie znajomych i wypicia za kaplicą kielonka górskiej nalewki.

Jest to święto zadziwiające, ponieważ zaspokaja zapotrzebowania nie tylko krajoznawcze, pamiątkowe, ale też dla wielu niezwykle ważne – religijne.

W ten dzień, świętego Wawrzyńca, bez względu na pogodę, na górę podążają nie tylko ludzie gór, ale też setki turystów. Z małymi dziećmi, niemowlętami przytroczonymi w specjalnych chustach do pleców mam, niesionych na rękach, czy w specjalnych nosiłkach z baldachimem. Niektórzy ubrani wręcz plażowo. Ale to normalne. Tak jest od zawsze.

W tym roku Śnieżka przywitała przybyszów wyjątkowo sprzyjającą pogodą, znakomitą organizacją kierowaną przez Jurka Pokoja – pomysłodawcy tej słynnej już w całej Europie imprezy.

Spotkanie na szczycie kończy wizyta na symbolicznym cmentarzyku w dolinie Łomniczki, gdzie modlitwą i złożeniem kwiatów oddaje się hołd tym wszystkim, którzy odeszli na „niebieską grań”. A w tym roku roku odeszło wielu.

Będą zawsze w naszej pamięci.

Avatar photo
O Marian Sajnog 286 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR