WŁODEK – WŁADYSŁAW CYWIŃSKI

źródło: https://wiktorowki.dominikanie.pl/miejsce-pamieci/lista-zmarlych/wladyslaw-cywinski/

WŁODEK – WŁADYSŁAW CYWIŃSKI – ✝ 12.10.2013

WŁODEK – WŁADYSŁAW CYWIŃSKI

WŁODEK - WŁADYSŁAW CYWIŃSKI
foto-źródło:http://kongresonkol.io.gliwice.pl

Kiedy 4 lata temu, niewprawną dłonią filmowałam przebieg uroczystości 100-Lecia TOPR  w Zakopanem, nie przypuszczałam jak bardzo wartościowymi staną się zapisane sceny. W mojej amatorskiej filmotece w dalszym ciągu żywi są Koledzy, którzy już nas opuścili.

Tak jak Włodek, który dziś, po słowackiej stronie Tatr, w Dolinie Złomisk, w rejonie Zmarzłego Stawu, uległ tragicznemu wypadkowi.

Włodek Cywiński był najwybitniejszym współczesnym znawcą Tatr (autor wielotomowych Przewodników Szczegółowych po Tatrach), przewodnikiem, wspinaczem, ratownikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR, a później TOPR.

Najczęściej spotykałam Włodka w dyżurce Stacji Centralnej, mieszczącej się wówczas jeszcze w Dworcu Tatrzańskim. Włodek albo właśnie schodził z Lubonia, albo się tam udawał. Z wykształcenia inżynier elektronik pracował bowiem w Stacji Linii Radiowej na Luboniu Wielkim koło Rabki. Wszelki wolny czas spędzał w Tatrach: odbywał dyżury ratownicze, wspinał się. Wszedł na wszystkie nazwane szczyty i turnie w Tatrach. Za największe swoje osiągnięcie uważał samotne przejście głównej grani Tatr w ciągu trzech i pół dnia. Samotne przejście…

Brał udział w ponad 300 wyprawach ratunkowych.

Za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

Urodzony 12 sierpnia 1939 roku w Wilnie, jako 20-latek zawędrował w Tatry które stały się miłością jego życia. W Tatrach na zawsze pozostawił swe serce.

Cześć Jego Pamięci !

Z serdecznymi wyrazami współczucia dla Bliskich Włodka
„Antenka” – w imieniu
Kolegów i własnym

 
Link: Komunikat Horskej Záchrannej Služby: Pád poľského horolezca v doline Zlomísk

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 254 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR