WYPADEK POLSKIEGO SPELEOLOGA

AKCJA RATUNKOWA W JASKINI JACK-DANIEL’S

WYPADEK POLSKIEGO SPELEOLOGA
© RAJMUND KONDRATOWICZ | RATOWNICTWO GÓRSKIE

WYPADEK POLSKIEGO SPELEOLOGA

AKCJA RATUNKOWA W JASKINI JACK-DANIEL’S

WYPADEK POLSKIEGO SPELEOLOGA

Jak przed chwilą podały austriackie media, w jaskini Jack-Daniel’s wypadkowi uległ dziś polski speleolog. Jest ciężko ranny, ma m.in. uraz uda i miednicy.

Ponieważ warunki pogodowe nie pozwalają w tej chwili na użycie helikoptera, do rannego wspina się na wysokość 2120 m (wejście do jaskini) grupa złożona z 12 ratowników ratownictwa jaskiniowego i 30 ratowników górskich. Jaskinia ma 748 metrów głębokości i 10,22km długości.
Ranny znajduje się w odległości 200 m od wejścia do jaskini. Polski speleolog znajdował się w jaskini w towarzystwie 6 osób.
Jest to pierwszy komunikat z serii „breaking news”. Szczegóły zostaną prawdopodobnie podane w późniejszym terminie.

Na podstawie komunikatu austriackiego radia i TV:
Anna Kokesch „Antenka”


Aktualizacja: godzina 20:00

Jak podano w głównym wydaniu austriackiego dziennika TV o godz: 19:30, 27-letni polski speleolog uległ wypadkowi w jaskini Jack-Daniel’s dziś w nocy o godzinie 2:00, spadając około 8 metrów w głąb jaskini.

O godzinie 19:00 do rannego dotarł już lekarz, który poinformował że speleolog jest wyziębiony, ma wstrząs mózgu oraz odniósł opisane wcześniej obrażenia, ale nie znajduje się w stanie zagrożenia życia.
Doświadczeni, zwłaszcza po niedawno przeprowadzonej akcji ratunkowej w jaskini Riesending, ratownicy górscy i jaskiniowi rozpoczną transport rannego jutro rano. Dla transportu na noszach muszą być przedtem poszerzone niektóre z wąskich i ciasnych przejść. Według wstępnych prognoz transport ma trwać około 2 dni.
W akcję ratunkową jest w tej chwili zaangażowanych 77 ratowników różnych służb.
Ranny speleolog jest członkiem siedmioosobowej grupy badaczy, którzy zostali oficjalnie zaangażowani przez towarzystwo speleologiczne w Salzburgu do zbadania, przeprowadzenia pomiarów i sporządzenia dokumentacji jaskini Jack-Daniel’s.

Na podstawie komunikatu austriackiego radia i TV:
https://salzburg.orf.at/v2/news/stories/

 


Aktualizacja: 18 czerwca 2020

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 254 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR