WYPRAWY POSZUKIWAWCZE W TATRACH I ALPACH

WYPRAWY POSZUKIWAWCZE W TATRACH I ALPACH
Quelle: http://www.kvberchtesgaden.brk.de/presse/index.php

WYPRAWY POSZUKIWAWCZE W TATRACH I ALPACH

TOPR, ÖBRD i BERGWACHT prowadzą aktualnie wyprawy poszukiwawcze, których przebieg jest niemal identyczny. Ze względu na panujące obecnie, zarówno w Tatrach jak i Alpach, wyjątkowo niesprzyjające warunki pogodowe – wyprawy te są bardzo trudne i niebezpieczne dla samych ratowników.

TATRY – WYPRAWA POSZUKIWAWCZA TOPR

Przez kilka ostatnich dni ratownicy TOPR prowadzili poszukiwania zaginionego turysty. Jest nim 28-letni Jerzy Krzemiński, biegacz górski z Warszawy.
Wyszedł najprawdopodobniej w rejon Doliny Małej Łąki, Doliny Strążyskiej, Doliny Lejowej, Giewontu lub Czerwonych Wierchów.
Do akcji poszukiwawczej został włączony śmigłowiec. Niestety, do tej pory ratownicy nie natrafili na żadne ślady Zaginionego. Na prośbę TOPR rejon Doliny Cichej został przeszukany przez Ratowników HZS (Horskej záchrannej Služby).
W wyprawach poszukiwawczych brało udział 35 ratowników + załoga śmigłowca.
W Tatrach panują bardzo trudne warunki, powyżej górnej granicy lasu leży ponad 50 cm niezwiązanego śniegu. Natomiast pod graniami ponadmetrowe zaspy.
Nadal obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. 7 października akcja poszukiwawcza musiała zostać przerwana.
W niedzielę, 9.10.  ratownicy kolejny raz przeszukiwali wybrane rejony Tatr.

Nie natrafiono na żadne ślady Zaginionego.

Źródło informacji : TOPR


ALPY AUSTRIACKIE – WYPRAWA POSZUKIWAWCZA ÖBRD

Großes Wiesbachhorn (region Pinzgau), to alpejski szczyt o wysokości 3.564 m. Jest trzecim z najwyższych szczytów grupy Glocknera (Wysokie Taury) i leży w kraju związkowym Salzburg.
Od kilku dni, w rejonie Wiesbachhorn ratownicy górscy (Bergrettung Fusch) i policja alpejska prowadzą szeroko zakrojną akcję poszukiwawczą. Zaginionym jest 34-letni, doświadczony alpinista z Wiednia, który po raz ostatni kontaktował się ze swymi bliskimi w miniony poniedziałek. Planował nocny biwak w masywie góry, a następnie wejście na szczyt.

Wszystkie dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły żadnych rezultatów.

Przez ostatnie dni na Wiesbachhorn panowała fatalna pogoda, tak więc prawdopodobnie dopiero dziś (niedziela 9.10.) będzie możliwe włączenie helikoptera do akcji. Dodatkową pomocą w poszukiwaniach może być tzw. profil ruchu, specjalnie sporządzony przez operatora tej sieci komórkowej, klientem której jest zaginiony alpinista.


W niedzielę 9 października pogoda poprawiła się na tyle, że do akcji został włączony helikopter Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Austrii. Niestety, bez rezultatu.
Poprawa pogody była tylko chwilowa. Mgła oraz ponadmetrowy opad świeżego śniegu i wysokie zagrożenie lawinowe stanowią obecnie zbyt duże niebezpieczeństwo dla ratowników.

W związku z powyższym akcja poszukiwawcza musiała zostać przerwana.

Źródło informacji : ÖBRD ( Austriackie Górskie Pogotowie Ratunkowe )


ALPY BAWARSKIE – BERGWACHT BERCHTESGADEN

Bawaria / Schönau am Königssee

Od soboty, 1 października 2016, trwa akcja poszukiwawcza 23-letniego turysty, który nie wrócił z wycieczki górskiej do Hoher Göll (szczyt o wysokości 2.522 m w Alpach Bawarskich, na granicy Bawarii i Austrii). Szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza nie przyniosła do tej chwili żadnych rezultatów.

Policja prosi o pomoc !

23-letni mężczyzna z rejonu Ampfing udał się w dniu 1 października wraz z towarzyszem na górską wycieczkę do Hoher Göll w górach Berchtesgaden. Niedaleko szczytu mężczyźni rozdzielili się i towarzysz poszedł do góry sam. Przypuszcza się, że około godziny 15:15 lub nieco później, 23-latek zaczął schodzić w dół, ale w dolinę nie przybył. Poszukiwany był ubrany tylko w szorty i t-shirt. Według świadków, mógł zacząć schodzić w towarzystwie alpinistów schodzących z Hoher Göll, lub mógł być przez nich wyprzedzony. Turysta jest cały czas poszukiwany przez ratowników Bergwacht, przez policję i przez ratowników po stronie austriackiej. Do akcji włączono również helikoptery.

Cały teren przeszukiwany był już kilka razy: pieszo i z powietrza. Niestety, do tej pory bez rezultatów.

KTOKOLWIEK widział Zaginionego w sobotę 1 października, w okolicy szczytu Hoher Göll, proszony jest o kontakt pod numerami telefonów:

+49 (0) 8652 94670 – komisariat policji w Berchtesgaden
+49 (0) 0861 98730 – jednostka policji kryminalnej w Traunstein.

Źródło informacji : Bergwacht Bayern

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR