XV PRZEGLĄD FILMÓW GÓRSKICH W USTRZYKACH DOLNYCH

XV PRZEGLĄD FILMÓW GÓRSKICH W USTRZYKACH DOLNYCH
© PRZEGLĄD FILMÓW GÓRSKICH | RATOWNICTWO GÓRSKIE

XV PRZEGLĄD FILMÓW GÓRSKICH W USTRZYKACH DOLNYCH

XV PRZEGLĄD FILMÓW GÓRSKICH W USTRZYKACH DOLNYCH

W dniach 25-26 stycznia 2019 roku odbędzie się jubileuszowa XV edycja Przeglądu Filmów  Górskich w Ustrzykach Dolnych. Organizatorami imprezy są: Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Ustrzycki Dom Kultury, Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych oraz Fundacja SOS Na Ratunek. Partnerem przedsięwzięcia jest Grupa Bieszczadzka GOPR.

Co w programie? Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że po raz 10 swoje diaporamy przedstawi wszystkim dobrze znany – Waldek Czado. Gdzie odbędziemy fotograficzną podróż? Na razie to tajemnica…

Jakie  zobaczymy filmy w ustrzyckiej sali kinowej? Po pierwsze będzie to Bieg Rzeźnika –  krótki materiał z Ultra Maratonu Bieszczadzkiego. Z „bieszczadzkiego podwórka” przeniesiemy się pod najwyższą górę świata, aby zobaczyć film Miłki Raulin – „Dziewiąty – w drodze na Everest”. Na tej samej drodze pozostaniemy, za sprawą Sanoczanina – Łukasza Łagożnego, który będzie komentował swój film – „Mój Everest”.

Swoją wizytę w Ustrzykach zapowiedział reżyser filmowy Robert Żurakowski, autor filmu pt. „Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór”. Materiał ten będzie okazją do „odkurzenia” ciekawej postaci polskiego ratownictwa, alpinizmu i himalaizmu.

Nie zabraknie również filmu Darka Załuskiego – topowego scenarzysty i reżysera filmów górskich. Za jego sprawą obejrzymy pierwsze zmagania zimowe z drugą górą świata – K2. Chodzi oczywiście o historyczną wyprawę pod kierownictwem Andrzeja Zawady z zimy 1987/88. Na deser „Dreamland” – film w reżyserii Staszka Berbeki, syna Macieja, który zginął zimą 2013 roku, podczas zejścia z Broad Peaku. Film ten, to wspomnienie o ojcu, wybitnym himalaiście. Produkcja nagradzana na festiwalach w Krakowie, Lądku Zdroju, Zakopanem. Wyświetlana również na prestiżowych imprezach w Bańsku w Bułgarii i w Banff w Kanadzie.

Przegląd, to nie tylko filmy, ale także goście. Z Ewą Stachurą i Nikim Gomiashvilim wyruszymy na Kazbek i Elbrus, a Wojtek Grzesiok zabierze nas w Tienszan i opowie o zdobywaniu dziewiczej góry w Kirgizji – Dżakszy (4818 m n.p.m.).

W tym roku nie mogło też zabraknąć tematu narodowej zimowej wyprawy na K2. O tych zmaganiach opowie jeden z jej uczestników – Maciej Bedrejczuk. W niższe góry zabierze nas Paweł Pabian, który dzierży rekord szybkości w zdobyciu Korony Gór Polski i Diademu Polskich Gór. Natomiast o pracy nad książką i o postaci Artura Hajzera opowie dziennikarz Bartek Dobroch – autor pierwszej biografii twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy.

Naszym ostatnim gościem będzie Piotr Pustelnik – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. O czym będzie prelekcja? Tego dokładnie nie wiemy, ale tytuł jest dosyć zaskakujący:  „Żółte ślady na śniegu – o górach niepoważnie.”

Szczegółowy program imprezy znajdziecie tutaj:
www.przeglądfilmówgórskich.pl/program
https://www.facebook.com/PrzegladUstrzyki/

Do zobaczenia w Ustrzykach!

Bartłomiej Machowski – koordynator Przeglądu


Miło nam poinformować, że jednym z patronów medialnych Przeglądu Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych jest nasz blog i kwartalnik:

Ratownictwo Gorskie logo

 

 

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"