XXV PRZEGLĄD FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

© MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

XXV PRZEGLĄD FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

XXV PRZEGLĄD FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

Jako patron medialny Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, serdecznie zapraszamy do udziału w XXV Edycji tego interesującego wydarzenia.

„Wielkie rzeczy się dzieją, gdy człowiek z górami się spotka” – to hasło XXV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się w dniach 11-13 maja b.r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie/.

Program jubileuszowego Przeglądu skoncentruje się na „wielkich rzeczach”, które  – za przyczyną polskich alpinistów –  działy się w najwyższych górach świata 40 lat temu.

Szesnastego października 1978 roku Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie Mount Everestu /8848 m/ jako pierwsza z Polski, pierwsza Europejka i trzecia kobieta świata.

W tym samym roku, pięć miesięcy wcześniej na trzecim co do wysokości szczycie Ziemi – Kanczendzondze /8586 m/  uczestnicy wyprawy Polskiego Klubu Górskiego zdobyli dziewicze wierzchołki tego masywu: Kanczendzongę Południową /8494 m n.p.m./ i Kanczendzongę Środkową /8482 m n.p.m./.  Ekspedycją kierował Piotr Młotecki  – wieloletni Prezes Polskiego Klubu Górskiego. W b.r. przypada 15. rocznica śmierci tego znakomitego eksploratora gór.

Wielkie wydarzenia w górach wiążą się nie tylko z dumą i radością, lecz i tragedią. W bieżącym roku, 7 lipca minie 5 lat od chwili, gdy na zawsze pozostał na stoku Gasherbrum I Artur Hajzer, znakomity himalaista, ulubieniec naszej publiczności, przyjaciel Muzeum.

Wydarzeniom wyżej wymienionym będą poświęcone: filmy, prelekcje, wystawy.

Znaczna część programu tegorocznego Przeglądu będzie związana z sukcesami młodych, utalentowanych polskich wspinaczy oraz realizatorów filmów.

Zapraszamy wszystkich, którym bliskie są góry, problemy przekraczania granic życia i śmierci, którzy interesują się historią polskiego alpinizmu i współczesnymi osiągnięciami naszych zdobywców gór. Zapraszamy wszystkich miłośników dobrego kina.

Wstęp – jak zawsze – wolny!

Już niebawem opublikujemy kolejne informacje związane z programem XXV PFA.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie/.

Do zobaczenia w Warszawie!

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR