Z WANDĄ W KOMARNIE NA XVII DNIACH LAJTOWYCH

Z WANDĄ W KOMARNIE NA XVII DNIACH LAJTOWYCH
© RATOWNICTWO GÓRSKIE-ARCHIWUM

Z WANDĄ W KOMARNIE na XVII Dniach Lajtowych Polskiego Klubu Alpejskiego

Od 18 do 20 listopada b.r. odbywały się „XVII Karkonoskie Dni Lajtowe” w Karpaczu. Festiwal, który od pięciu lat stanowi stały punkt programu imprez organizowanych w Karpaczu, odbył się tym razem również z naszym udziałem. Konkretnie – z udziałem naszego Redaktora Naczelnego, Kolegi Mariana Sajnoga.
W sobotę, 19 listopada, w sali kinowej Hotelu Gołębiewski materiały filmowe przedstawiali:
Gilberto Merlante (Włochy) – Lost in Taghia
Alex Gavan (Rumunia) – O himalaizmie i dobrej robocie
Marian Sajnog (Polska) – „Z Wandą w Komarnie” (film dokumentalny z 1988 r.)
Maria Cardell (Hiszpania) – Po niezdobyte szczyty Karakorum
Nikita Balabanow i Michail Fomin ( Rosja) – Złoty Czekan 2015. cz. I
Peter Habeler (Austria) – The summit is the goal

Film „Z Wandą w Komarnie”, został po raz pierwszy przedstawiony szerszej publiczności w maju 2016, podczas XXIII PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. (nasz wpis: https://ratownictwogorskie.eu/impresje-z-przegladu-filmow-alpinistycznych/ )

Zarówno w Warszawie, jak i teraz w Karpaczu, film „Z Wandą w Komarnie”, który przez wiele lat przeleżał w archiwum, został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Panu Zbigniewowi Dygdałowiczowi, który film nakręcił i PRZECHOWAŁ, należą się wielkie brawa.

Marian Sajnog, prowadzący wywiad, lub lepiej: koleżeńską rozmowę z Wandą Rutkiewicz, nie mógł wtedy przypuszczać, jak bardzo cennym dokumentem stanie się ten amatorsko nakręcony film. Swą prezentację w Karpaczu, Marian rozpoczął jednak nie od przedstawienia wspomnianego filmu.

W związku z otrzymaną wiadomością o śmierci Ryszarda Szafirskiego, przypomniał zebranym Postać naszego Kolegi, który – podobnie jak Wanda Rutkiewicz – ponad wszystko kochał góry, i w góry wraca.

Avatar photo
O REDAKCJA 233 artykuły
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"