ZIMOWA TURYSTYKA W AUSTRII – NOWE ROZPORZĄDZENIA

ZIMOWA TURYSTYKA W AUSTRII – NOWE ROZPORZĄDZENIA
Bild von MonikaP auf Pixabay

ZIMOWA TURYSTYKA W AUSTRII – NOWE ROZPORZĄDZENIA

Każdy, kto chce w tym roku skorzystać z wyciągów na terenach narciarskich w Austrii, oprócz odpowiedniego sprzętu sportowego potrzebuje jeszcze jednego: ważnego certyfikatu zasady „3-G”.  Każdy, kto chce skorzystać z kolejek linowych, gondoli, lub zadaszonych wyciągów krzesełkowych, musi również mieć  maskę FFP2.

Nowe rozporządzenia zostały ogłoszone wczoraj przez minister turystyki, panią Elisabeth Köstinger. Z początkiem sezonu, czyli od 15 listopada b.r. we wszystkich ośrodkach narciarskich ma obowiązywać zasada „3-G”. Certyfikaty będą sprawdzane przy zakupie biletów – a nie przy wejściu do kolejek, wyciągów, itp. Karty sezonowe będą aktywowane tylko na czas zgodny z datą ważności odpowiedniego certyfikatu.

Nie przewiduje się ograniczania liczby pasażerów w kolejkach linowych i gondolach, ale  maski FFP2 i certyfikaty są obowiązkowe.

Co oznacza 3-G ?

  • Getestet – przetestowany
  • Geimpft – zaszczepiony
  • Genesen –wyleczony

„Nie zakładam, aby miały nastąpić zmiany poza ustalonym planem działania krok po kroku” – powiedziała minister turystyki. Odniosła się tym samym do ustaleń, zgodnie z którymi w zależności od stopnia zajętości łóżek intensywnej terapii podejmowane są bardziej rygorystyczne kroki.

Plan działania „krok po kroku” reguluje między innymi, kiedy i jaki rodzaj testu jest aktualnie obowiązujący.

I tak na przykład, przy wprowadzeniu zasady „2G”, dostęp do restauracji i lokali nocnych mają tylko te osoby, które zostały zaszczepione lub wyzdrowiały. W rozpoczynającym się sezonie zimowym będzie to dotyczyło również lokali  gastronomicznych „apres-ski”.

Bardziej rygorystyczne zasady, takie jak wprowadzenie godzin policyjnych, mogą być wydawane regionalnie.

Szczegółowe informacje w języku polskim można znaleźć na stronie internetowej AustriaInfo.

Link: https://www.austria.info/pl/informacje-ogolne/pozostancie-zdrowi


źródło informacji: https://orf.at/

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR