ZIMOWE ZAWODY W RATOWNICTWIE GÓRSKIM

ZIMOWE ZAWODY W RATOWNICTWIE GÓRSKIM
© MIROSŁAW GÓRECKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

ZIMOWE ZAWODY W RATOWNICTWIE GÓRSKIM

ZIMOWE ZAWODY W RATOWNICTWIE GÓRSKIM

W ramach przypadającej w tym roku 65. rocznicy powstania Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, na gościnnych stokach ośrodka narciarskiego Jaworzyny Krynickiej, 18 marca, w godzinach rannych odbyły się Zimowe Zawody w Ratownictwie Górskim. W rywalizacji, która stała się już tradycją wystartowało po kilka zespołów ze wszystkich siedmiu grup regionalnych.

Zawody rozegrano w konkurencji indywidualnej, slalom gigant oraz zespołowej, typowej – jak przystało na ratowników: slalom gigant z akiami zakończony udzielaniem pomocy medycznej poszkodowanemu w specjalnie przygotowanym ogródku medycznym.

Organizatorem zawodów był Zarząd Główny GOPR i Grupa Krynicka GOPR.

Mimo gościnności, z jaką spotkali się startujący zawodnicy ze strony zarządzających i pracowników Kolei Gondolowej, warunki atmosferyczne były trudne. Padał gęsty śnieg, a trasa mimo przygotowania była bardzo miękka i wymagała sporych umiejętności.

Taka jest jednak misja ratownicza: niesienia pomocy w każdych warunkach, i tu startujący dowiedli swoich wysokich umiejętności i zaangażowania.

W rozegranym slalomie gigancie pierwsi wystartowali ratownicy w kategorii powyżej 55 lat. Tu najlepszym okazał się Dariusz Roman z Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej.

W kategorii wiekowej 46 do 55 lat zwyciężył reprezentant Grupy Beskidzkiej, Włodzimierz Mołdysz.

W przedziale wiekowym 36 – 45 lat, który skupił najwięcej zawodników pierwsze miejsce zajął zawodnik Grupy Beskidzkiej, Robert Zubek.  Kolejne miejsca zajęli reprezentanci Karkonoszy Miłosz Kozik i Jacek Kieżuń.

W kategorii do 35 lat bezkonkurencyjny był Jakub Nakielski z Grupy Karkonoskiej, za nim slalom ukończyli Jakub Bańkosz z Grupy Podhalańskiej i Damian Marek z Grupy Beskidzkiej.

Jednak najwięcej emocji wzbudziła konkurencja typowo ratownicza polegająca na dojeździe na czas zespołu ratowniczego z akią, który musiał pokonać slalom, a następnie udzielić pomocy poszkodowanemu w „ ogródku medycznym”. Tu, popełniając najmniejszy błąd, można było stracić cenne sekundy, a następnie po zapakowaniu do akii poszkodowanego pokonując kilka bramek slalomu, trzeba było go odtransportować bezpiecznie na metę.

Konkurencję rozegrano tylko w dwóch kategoriach, do 90 lat i powyżej, oczywiście to suma wieku startujących par, a nie zawodnika!

W kategorii seniorów wygrała załoga z Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej w składzie Dariusz Roman i Krzysztof Tim.

W grupie młodszej pierwsze miejsce zajął zespół Robert Zubek i Łukasz Urbanek z Grupy Beskidzkiej, drugie miejsce wywalczyli reprezentanci Podhala Jakub Bańkosz i Jakub Klimek, a załoga Karkonoszy, na czele której stał Naczelnik Grupy Sławomir Czubak i ratownik Łukasz Wolak, ukończyła rywalizację na trzecim miejscu.

Obserwując rywalizację Kolegów ratowników przekonałem się, że sprawność fizyczna i umiejętności startujących są na bardzo wysokim poziomie, a rywalizacja sportowa w duchu fair-play sprzyjała integracji.

Organizatorzy, jak zawsze mogli liczyć na nagrody ufundowane przez sponsorów:

operatora Sieci Plus, firmę SATEL, firmę Tauron, PZU, Orlen, Salewa i Mercedes-Benz.

 


Wyniki Zawodów – ZZRG wyniki

 
 
 
 
 
 
 
Avatar photo
O Mirosław Górecki 5 artykułów
Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR