AKCJA RATUNKOWA W JASKINI HIRLATZHÖHLE

Von Benedikt Hallinger - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7045996

AKCJA RATUNKOWA W JASKINI HIRLATZHÖHLE

AKCJA RATUNKOWA W JASKINI HIRLATZHÖHLE

Jak przed chwilą podały austriackie media, trwa właśnie akcja ratunkowa w jaskini Hirlatzhöhle ( Górna Austria, Salzkammergut ).
W jaskini znajduje się pięcioosobowa międzynarodowa grupa speleologów, która przebywa tam od piątku. Dziś rano, 54-letni członek tej grupy, niemiecki speleolog, stracił przytomność. Dwie osoby zostały przy nim, dwie udały się w drogę do wyjścia z jaskini aby wezwać pomoc. Wezwanie ratowników bezpośrednio z jaskini było niemożliwe ze względu na głębokość w jakiej grupa się znajdowała.

Pogotowie Górskie w Hallstatt zostało zaalarmowane o godz. 7:30. 20 ratowników i policja alpejska wyruszyło do akcji. Wykluczone było jednak, aby ratownicy mogli znaleźć się przy poszkodowanym natychmiast. Musieli najpierw przejść 2 i pół godzinną drogę: od wejścia do jaskini w kierunku miejsca zdarzenia.

Niestety, mimo intensywnych prób reanimacji, niemiecki speleolog zmarł. Ponieważ do transportu zwłok musi być zbudowana winda, a w ściany jaskini wborowane zakotwiczenia – akcja będzie trwała najprawdopodobniej do poniedziałku.

Narodowości pozostałych speleologów jeszcze nie podano.

Jaskinia Hirlatzhöhle, o 100 km długości zbadanej i 1.073 m różnicy wysokości znajduje się w masywie Dachstein i jest jedną z najdłuższych jaskiń Austrii.


źródło informacji: https://www.derstandard.at

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 254 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR