APLIKACJE RATUNKOWE W GÓRACH

RATUNEK - SOS EU ALP - UEPAA - APLIKACJE RATUNKOWE W GÓRACH
Bild von Alexgan auf Pixabay

APLIKACJE RATUNKOWE W GÓRACH – RATUNEK – SOS EU ALP – UEPAA

RATUNEK – SOS EU ALP – UEPAA – APLIKACJE RATUNKOWE W GÓRACH

Żyjemy w epoce nieustannego i bardzo szybkiego rozwoju w dziedzinie medycyny, komunikacji i informatyki.
I całe szczęście.
Kiedy jako małe dziecko bardzo zachorowałam, lekarz wezwany do mnie – przy pomocy telefonu na korbkę i panienki z centrali – przyjechał dorożką, a potem przez extra znajomości ściągano dla mnie penicylinę.
W czasach mniej odległych; pierwszy computer zajmował „3 pokoje z kuchnią”, a pierwszy PC marki IBM pojawił się blisko 40 lat temu i imponował 64 KB pamięci ROM i 64 KB pamięci RAM (!). Dane te wywołują obecnie uśmiech politowania, no ale od czegoś trzeba było zacząć.

Gigantyczny skok w technologii spowodował, że komputery, internet i telefony komórkowe zajęły w naszym życiu czołowe miejsce.  Telefony komórkowe to w tej chwili małe computery oferujące całą gamę opcji. Rozwój sieci, oraz tzw. mobilne aplikacje umożliwiają nam m.in. dokonywanie operacji bankowych, łączenie z Facebookiem, czytanie wybranej prasy, itp.

APLIKACJE RATUNKOWE W GÓRACH to nie tylko wspaniały wynalazek pozwalający na wezwanie pomocy, ale i niejednokrotne gwarancja na…przeżycie.

 

POLSKA

W sierpniu 2014 roku uruchomiona została aplikacja RATUNEK, dzięki której ratownicy w Polsce mogą precyzyjnie namierzyć osobę wzywającą pomocy w górach. Aplikacja pozwala na kontakt z GOPR, TOPR, WOPR i MOPR. Działa w w systemie Android oraz iOS

 

 

SŁOWACJA

Ratownicy słowaccy polecają aplikację Horská záchranná služba, umożliwiającą dzwonienie pod numer alarmowy 18300 słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (Horská záchranná služba):

Aplikacja działa w systemach Android oraz iOS

 

TYROL | POŁUDNIOWY TYROL | BAWARIA

Planującym urlopy w Tyrolu, Południowym Tyrolu oraz w Alpach Bawarskich, zaleca się  zainstalowanie aplikacji SOS EU ALP.  Aplikacja działa w systemie Android i iOS.

Ze względu na dużą ilość odwiedzających te regiony turystów z Polski,  jest to aplikacja szczególnie godna polecenia.

 

SZWAJCARIA

Dla planujących urlopy w Alpach szwajcarskich przeznaczona jest aplikacja UEPAA działająca w systemach Android i iOS:

 

 

Wspaniałych górskich urlopów (bez konieczności używania zainstalowanych aplikacji ratunkowych) !


Aktualizacja: 28 lutego 2021

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR