DONALD TUSK RATOWNIKIEM GOPR?

Foto-źródło: Andrzej Barabasz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org Tło: archiwum Wiktora Szczypki - Ratownictwo Górskie

DONALD TUSK RATOWNIKIEM GOPR?

W czwartkowe upalne popołudnie na jeleniogórskim Rynku, zgromadziły się tłumy mieszkańców miasta i okolic. Okazją był wiec przedwyborczy PO i spotkanie z jej przewodniczącym Donaldem Tuskiem.

Właściwie po podaniu tej informacji można by przejść od porządku dziennego, bo spotkań tych Donald Tusk zaliczył wiele, gdyby nie pewien wątek autorem którego był jeden z „baronów PO” – Jerzy Pokój.

Jerzy Pokój, poza wysokimi funkcjami politycznymi jakie pełni w naszym Regionie, jest też wieloletnim ratownikiem górskim – członkiem honorowym naszego Stowarzyszenia. Otóż, Jurek wręczył Donaldowi zdjęcie.

źródło: archiwum Wiktora Szczypki – Ratownictwo Górskie

Swoje świetne wystąpienie Donald Tusk zaczął od tego zdjęcia – między innymi padło takie zdanie – „chyba nie ma zajęcia, które by bardziej symbolizowało solidarność niż górski ratownik”.

Skąd się to wszystko wzięło? Może trochę historii.

Lata osiemdziesiąte – dynamicznie zmieniające się układy społeczno-polityczne otwierają nowe możliwości. Grupa młodych, odsuniętych na margines polityków tworzy na Wybrzeżu spółdzielnię prac wysokościowych ŚWIETLIK. Wśród członków wyróżniają się; Maciej Płażyński późniejszy marszałek Sejmu, Jerzy Bielecki, no i najbardziej z nich niepokornie-dynamiczny, Donald Tusk.

O spółdzielni robi się głośno na krajowym rynku. Mieli nawet helikopter. Do dzisiaj na Mazurach opowiadają o szaleńcach jeżdżących na nartach wodnych za MI-17. Ponoć w tej dyscyplinie prym wiódł Blacha, ratownik ówczesnej Grupy Tatrzańskiej GOPR.

Jednym z elementów na który zwracano w Spółdzielni szczególną uwagę było bezpieczeństwo. Stąd obecność Donalda Tuska w Karkonoszach. Tutaj pracownicy Spółdzielni przechodzili intensywne szkolenie z ”dostępu technik linowych”, jak się dzisiaj mówi, a instruktorami byli ratownicy Grupy Karkonoskiej. Ten, z pozoru niewiele wtedy znaczący epizod w życiu naszej Grupy, historycznie okazał się interesujący. Bo przecie nie każdy może się pochwalić tym, że w jego górach jeden z największych polityków światowego formatu poznawał podstawy ratownictwa wysokościowego.

Wypowiedziane przez Donalda Tuska zdanie, pokazuje istotę ratownictwa górskiego; jesteśmy różni politycznie i religijnie, a umiemy działać solidarnie. O czym przypomniał nam w swoim wystąpieniu Donald Tusk i z którym to wielu z nas się nie zgadza.

 

Avatar photo
O Marian Sajnog 289 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR