HISTORIA ODZNAKI GOPR

HISTORIA ODZNAKI GOPR
© RATOWNICTWO GÓRSKIE-ARCHIWUM

HISTORIA ODZNAKI GOPR

NOWA PUBLIKACJA AUTORSTWA STANISŁAWA WŁODYKI – RATOWNIKA GRUPY BIESZCZADZKIEJ GOPR

Z przyjemnością informujemy  o nowej publikacji, która z pewnością znajdzie się niebawem w naszych prywatnych bibliotekach. Książka nie jest niestety dostępna w księgarniach, tak więc Wszyscy Zainteresowani proszeni są o kontakt z Naczelnikiem GOPR, Panem Jackiem Dębickim  w Zakopanem.

Adres:
34-500 Zakopane
ul. Piłsudskiego 65
tel. (018) 20 61 550, 20 14 152
E-mail: zarzad@gopr.pl

Za udzieloną przez Pana Jacka Dębickiego zgodą, zamieszczamy tu w całości tekst jego autorstwa.


HISTORIA ODZNAKI GOPR

Po raz pierwszy w 60-letniej historii Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przedstawiamy Państwu publikację książkową poświęconą odznace służbowej GOPR i jej prawdopodobną historię powstania. Znajdziecie tu Państwo opisy i fotografie wielu odznak, których motywem przewodnim jest błękitny krzyż oraz odznaki służb ratownictwa górskiego z całego świata.
Był to najwyższy czas aby podjąć się trudnego zadania odtworzenia historii powstania odznaki, historii trudnej, czasami niemożliwej do udokumentowania, niejednokrotnie opartej na zeznaniach żyjących świadków tamtych wydarzeń lub ich potomków.

Do wielu nie udało się dotrzeć.

Autor publikacji podjął się bardzo trudnego zadania i tylko dzięki kilkunastoletniemu zamiłowaniu do zbierania i kolekcjonowania odznak posiadł wiedzę pozwalającą opracować historię odznaki służbowej GOPR. Jego pokaźne zbiory zostały zilustrowane i wykorzystane w książce.
Jestem pełen uznania i szacunku dla autora – Stanisława Włodyki za wysiłek, poświęcony prywatny czas na przygotowanie materiału i ilustracji do wydania, mam nadzieję ciekawej i wartościowej książki dla kolekcjonerów,ratowników, osób zajmujących się historią ratownictwa górskiego w Polsce.
Podobnie jak autor, mam świadomość, że publikacja wywoła dyskusję, wymianę zdań a być może pozwoli na dotarcie donieznanych i niepublikowanych dokumentów powstania odznaki służbowej GOPR. Może uda się odnaleźć odznaki, których nie udało się zebrać czy udokumentować autorowi, co w przyszłości pozwoli na wydanie poszerzonej i uzupełnionej wersji książki Błękitny Krzyż.
Bardzo wysoko cenię ludzi, którzy piszą monografie, wydają publikacje i książki, tworzą wystawy i stałe ekspozycje muzealne poświęcone historii GOPR. Zawsze będę ich wspierał i w miarę możliwości pomagał w realizacji tych przedsięwzięć.
Jest mi bardzo miło, że autor publikacji – Staszek Włodyka jest ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR, której i ja jestem członkiem.
 
Jacek Dębicki
Naczelnik GOPR

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"