JUBILEUSZ JAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO

XXV PRZEGLĄD FILMÓW ALPINISTYCZNYCH im. WANDY RUTKIEWICZ

© MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

JUBILEUSZ JAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO

JUBILEUSZ JAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO

Kilka słów o tym, jak  niezwykłe rzeczy będą się działy, ale  nie w górach, tylko w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w dniach 11 – 13 maja b.r.

Z okazji  jubileuszowego, XXV Przeglądu Filmów Alpinistycznych  będą Państwo mogli po raz pierwszy zobaczyć materiały filmowe z wypraw Wandy Rutkiewicz, nagrane przez samą Wandę. Materiały te nigdy i przez nikogo  nie były dotąd pokazywane.

Całe przedsięwzięcie powstało  dzięki uprzejmości p. Janiny Fies – siostry Wandy oraz p. Justyny Tafel –  młodej, utalentowanej reżyserki i scenarzystki, która podjęła się przygotowania i zaprezentowania  tego materiału  w czasie uroczystego otwarcia  XXV PFA.

Pani Justyna pracuje również nad  filmem fabularnym poświęconym patronce naszego festiwalu. Film ten – zatytułowany „Topnienie” –  będzie gotowy 2019/2020 roku.  

Drugą osobliwością  XXV  PFA będzie jego oprawa muzyczna.

Dzięki  uprzejmości Kwartetu ProForma z Poznania /działającego już 17 lat/ po raz pierwszy Przeglądowi będzie towarzyszył muzyczny motyw przewodni. Będzie nim utwór muzyczno-wokalny „Wanda Rutkiewicz” autorstwa Krzysztofa Gajdy, w wykonaniu wspomnianego już Kwartetu, który  właściwie jest kwintetem, bo w skład Zespołu wchodzi 5 osób / Piotr i Przemysław Lembiczowie, Wojciech Strzelecki,  Marek Wawrzyniak i Marcin Żmuda/. Utwór będzie odtworzony w czasie uroczystego otwarcia oraz przed każdym seansem filmowym nadając szczególny  i niezapomniany charakter naszej  imprezie.  Płytę tę  – w albumie „Na końcu świta” – można  będzie nabyć w czasie Przeglądu.

Na uroczystość otwarcia naszego jubileuszowego festiwalu niespodziankę przygotowała też Poczta Polska.

Poza tym będzie na Państwa czekało wiele jeszcze innych atrakcji… Jakich? To niespodzianka. Trzeba przyjść i zobaczyć.

Raz jeszcze serdecznie zapraszamy. Proszę się szykować, informować sąsiadów, koleżeństwo w pracy, bo to nie dość, że  „za darmo”, to jeszcze  taki program…i atmosfera niepowtarzalna!  

Do zobaczenia na XXV Przeglądzie Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz !

 Tekst: Wiesława Wiśniewska – Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR