KOSZTOWNY URLOP BELGIJSKICH TURYSTÓW

foto-źródło: Schesaplana von Böhringer Friedrich - Eigenes Werk, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org

KOSZTOWNY URLOP BELGIJSKICH TURYSTÓW

To będzie bardzo kosztowny urlop. Siedmioosobowa grupa turystów (w tym troje dzieci) z Belgii, została w piątek przewieziona helikopterem w bezpieczne miejsce podczas schodzenia ze Schesaplana. Belgijscy turyści zostaną prawdopodobnie obciążeni słonym rachunkiem za transport.

Schesaplana to najwyższa góra (wysokość 2964,3 m) w paśmie górskim Rätikon na granicy austriackiego Vorarlbergu i Szwajcarii. 
Ze względu na swoją stromość Schesaplana jest uważana za górę „wymagającą” dla wędrujących. Pola śnieżne na wysokości poniżej 3.000 metrów utrzymują się tam do lata.

Jak poinformowała w sobotę policja w Vorarlbergu, czworo dorosłych i troje dzieci wspięli się na Schesaplana w piątek. Po nocy spędzonej w Mannheimer Hütte wędrowcy przestraszyli się stromego zejścia przez stare pola śnieżne, w związku z czym właściciel schroniska wezwał pogotowie górskie. Schronisko znajduje się na lodowcu Brandner na wysokości 2679 metrów.
W rezultacie, cała belgijska siódemka została przetransportowana z góry policyjnym helikopterem.

Dyrekcja Policji Voralrberg podała w swym komunikacie, że ze względu na absolutny brak przygotowania turystów do tego rodzaju wycieczki, akcja pomocowa musi zostać opłacona.

Od lat w krajach alpejskich toczą się dyskusje, czy służby ratownicze powinny „prosić do kasy” nieostrożnych lub źle wyposażonych turystów.

W czerwcu 2022 r. poruszenie wywołała akcja ratunkowa niemieckiej grupy 99 uczniów , których trzeba było transportować helikopterem z góry w Kleinwalsertal.

Rachunek wystawiony na sumę 13.291,57 Euro  został wówczas uregulowany przez kraj związkowy Rheinland-Pfalz.


źródło informacji: https://vorarlberg.orf.at/stories

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR