LODOWIEC NA MONT BLANC GROZI ZAWALENIEM

LODOWIEC NA MONT BLANC GROZI ZAWALENIEM
foto-źródło: By <a href="//commons.wikimedia.org/wiki/User:Arjuno3" title="User:Arjuno3">Arjuno3</a> - <span class="int-own-work" lang="en">Own work</span>, CC BY-SA 4.0, Link

LODOWIEC NA MONT BLANC GROZI ZAWALENIEM

Po włoskiej stronie Mont Blanc może oderwać się około 500 000 metrów sześciennych lodu.

Około 70 osób (mieszkańcy i turyści) musiało w czwartek opuścić dolną część doliny Val Ferret w górskiej miejscowości Courmayeur po włoskiej stronie Mont Blanc. Istnieje bowiem poważna obawa zawalenia się części lodowca Planpinceux. Może się oderwać około 500 000 metrów sześciennych lodu – ostrzegają władze, które zorganizowały ewakuację.

Gigantyczny lodowy blok ma wielkość katedry w Mediolanie. Opublikowane na stronie bawarskiej TV video obrazuje aktualną sytuację:

https://www.br.de/mediathek/video/sorge-mont-blanc-gletscher-koennte-brechen-av:5f2d749e81b567001b61aa47

Lodowiec grozi zawaleniem się nie tylko z powodu wzrostu temperatury w ciągu ostatnich kilku dni, ale również w wyniku globalnego ocieplenia.

We wrześniu ubiegłego roku, w dolinie Aosty zostały zamknięte dwie drogi, ponieważ również wtedy lodowiec Planpinceux groził zawaleniem. Drogi były zamknięte do połowy listopada. Należy zauważyć, że w owym czasie masa grożąca zawaleniem była o połowę mniejsza od obecnej.

Courmayeur to niezwykle popularna miejscowość turystyczna, która ze względu na swe położenie nazywana jest również „sekretną” lub „tajną” stolicą alpinistów („heimliche Hauptstadt der Alpinisten”).

Ze względu na zaistniałe zagrożenie, region znajduje się obecnie w tzw. czerwonej strefie.


źródło informacji: https://www.nachrichten.at/

 

 
 
 
 
Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR