MICHAŁ JAGIEŁŁO – W 75 LECIE URODZIN

MICHAŁ JAGIEŁŁO - W 75 LECIE URODZIN
© RATOWNICTWO GÓRSKIE | ARCHIWUM

MICHAŁ JAGIEŁŁO – W 75 LECIE URODZIN

W jednym z wielu udzielonych przez siebie wywiadów, Michał powiedział:

„Tatry warte są poznania także dlatego, że przyciągały i ciągle przyciągają nietuzinkowych ludzi.”

Takim właśnie człowiekiem był i Michał. Polonista, taternik, literat, Naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR. Autor wielu książek, z których najpopularniejszą jest „Wołanie w górach”. Do tej chwili jednak odnoszę wrażenie, że tej najważniejszej książki Michał nigdy nie napisał.
I już, niestety, nie napisze.

Oboje pracowaliśmy w GOPR w tym samym czasie. Nieco zabawnym, ale prawdziwym jest fakt, że to ja – jako kierownik administracji – „przyjmowałam Michała do pracy”. Oboje niemal jednocześnie – acz z różnych przyczyn – wyjechaliśmy z Zakopanego do Warszawy. Spotykaliśmy się często również tam, zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba było pomóc koledze z GOPR, który znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji. Cieszyliśmy się bardzo, kiedy do Warszawy dotarły wiadomości, że nasza pomoc przyniosła efekty.
Ostatni raz spotkaliśmy się podczas uroczystości 100-lecia TOPR. Michał został wtedy odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Mimo wielu odniesionych przez Michała w Stolicy sukcesów i  piastowanych przez niego funkcji, z wieloletnim pełnieniem obowiązków Dyrektora Biblioteki Narodowej na czele, Warszawa z całą pewnością nie była jego miastem. Na pewno było nim Zakopane, lub lepiej:

Tatry, i ich niewytłumaczalna magia.

Tam wracał w każdej wolnej chwili i tam czuł się najlepiej. W Tatry powrócił na zawsze.

Dziś, 23 sierpnia 2016 r. Michał świętowałby swe 75 urodziny.


 Michał Jagiełło – wpisy:

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR