NOWY BURMISTRZ KARPACZA

NOWY BURMISTRZ KARPACZA
© RATOWNICTWO GÓRSKIE-ARCHIWUM
NOWY BURMISTRZ KARPACZA
© MARIAN SAJNOG | RATOWNICTWO GÓRSKIE

NOWY BURMISTRZ KARPACZA – CZYLI „NASI” U WŁADZY

NOWY BURMISTRZ KARPACZA – CZYLI „NASI” U WŁADZY

Mieliśmy napisać o tym wydarzeniu znacznie, znacznie wcześniej – zaraz po wyborach samorządowych, ale jakoś tak nam schodziło, tym bardziej, że ten rok zaczął się nie najlepiej. Byliśmy też ciekawi, jak nowy burmistrz, tego w końcu bardzo znanego, nie tylko w Polsce górskiego miasta, „będzie się w fotelu sadowił”. A usadowił się chyba z dobrym skutkiem.

Burmistrzem Karpacza został nasz Kolega, starszy ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR – Radek Jęcek.

Radka poznałem w czasie jego studiów w Policealnym Studium Ratownictwa Medycznego, w Jeleniej Górze. A od kiedy został ratownikiem górskim – spotkania nasze były częstsze.

Nowy burmistrz Karpacza przeszedł ciekawą drogę życiową. Przez jakiś czas pracował w Pogotowiu Ratunkowym, potem skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W kolejnych latach uzupełniał wykształcenie w systemie podyplomowym; na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, i na Uniwersytecie Wrocławskim.
Do planowanej funkcji Szefa Miasta przygotowywał się metodycznie, ponieważ studia podyplomowe związane były z zarządzaniem i ekonomią w samorządach. Nowy burmistrz z miastem związany jest nieprzerwanie od 5 roku życia, kiedy to wraz z rodzicami przyjechał do Karpacza z Zielonej Góry.
Przez ostatnią kadencję był radnym, i, jak powiedział:
„z tej pozycji – radnego, nie miałem żadnego wpływu na jakiekolwiek decyzje. Postanowiłem zatem wystartować w wyborach na burmistrza”. 
Kiedy ogłosił, że będzie startował na to trudne w warunkach Karpacza stanowisko, niewielu dawało mu szanse.

Wybory wygrał z bardzo dużą przewagą: 63% do 37%. 

Karpacz nie jest miastem łatwym. W Regionie, z całą pewnością  jest potęgą turystyczną ze stuletnimi tradycjami, a to zobowiązuje.
Trochę szkoda, że nowy Burmistrz nie będzie miał zbyt dużo czasu dla GOPR-u. Z Radkiem dyżurowało się bezpieczniej, bo: świetny narciarz, dobry na linach, no i ratownik medyczny z niezłą praktyką.
Radek nie jest jedynym samorządowcem z „błękitnym krzyżem”. W pobliskich Janowicach Wielkich szefuje Kamil Kowalski – zdecydowanie wygrał po raz drugi wybory. Szefem Powiatu Jeleniogórskiego został Jerzy Pokój.
Można więc nieskromnie powiedzieć, że Grupa Karkonoska to kuźnia nowej Władzy.
Aha! Radnym powiatowym jest Mirek Górecki – Prezes naszej Grupy.

Wszystkim życzymy dużo zdrowia – będzie im bardzo potrzebne w pełnieniu tych bardzo trudnych funkcji.

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR