OBOWIĄZEK REZERWACJI PRZED WEJŚCIEM NA MONT BLANC

źródło: Von Eugen Staab in der Wikipedia auf Deutsch - Selbst, Gemeinfrei, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20520450

OBOWIĄZEK REZERWACJI PRZED WEJŚCIEM NA MONT BLANC

OBOWIĄZEK REZERWACJI PRZED WEJŚCIEM NA MONT BLANC

W obliczu masowego ataku na Mont Blanc (4810 m n.p.m.) władze chcą bardziej ograniczyć możliwość wejścia na szczyt. Tak więc, od jutra, czyli 1 czerwca 2019 roku, zgodnie z zarządzeniem prefekta departamentu Haute-Savoie:

ktokolwiek zamierza  wejść na Mont Blanc najprostszą, trwającą przynajmniej dwa dni trasą, musi dokonać rezerwacji w jednym ze schronisk.

Bez tej rezerwacji, którą należy okazać, wspinaczka na Mont Blanc jest zabroniona.

Jedną z przyczyn podjęcia takiej decyzji jest częste przeludnienie punktów noclegowych w drodze na szczyt. Wszystkie próby rozwiązania problemu „po dobremu” zawiodły. Zdarzało się niestety, że w niektórych przypadkach opiekunowie tych punktów byli nawet masowo zagrożeni fizycznie przez agresywnych turystów. (sic!)

Z tego powodu, przed wejściem na górę, alpiniści muszą obecnie rezerwować przynajmniej jeden nocleg.

Zarządzenie to obowiązuje od zaraz, czyli od 1 czerwca do 29 września 2019.

Prefekt przypomina również, że za rozbijanie namiotów i nocowanie „na dziko” w rezerwatach przyrody grozi do dwóch lat pozbawienia wolności i 30 000 euro grzywny.

W kwietniu b.r. władze zapowiedziały wprowadzenie lepszych zabezpieczeń dla wycieczek na szczyt Mont Blanc. Należą do nich m.in. różne oznaczenia świetlne podczas wspinania się i schodzenia.

Najwyższa góra Europy przyciąga prawie 25 000 wspinaczy rocznie.

 

źródło informacji: https://orf.at/#/stories/3125234/

 

 
 
Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR