POLSCY GROTOŁAZI UWIĘZIENI W JASKINI

POLSCY GROTOŁAZI UWIĘZIENI W JASKINI
Foto: Von Tigerente - Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

POLSCY GROTOŁAZI UWIĘZIENI W JASKINI

W St. Martin koło Lofer (Pinzgau-Austria) od czwartkowego wieczoru w jaskini Lamprechtshöhle trwa akcja ratunkowa. Trzech speleologów z Polski zostało w jaskini uwięzionych. W czwartek, temperatury w Austrii sięgały blisko +20 stopni. Powstała z roztopów woda dostała się do systemu tuneli i zablokowała drogę powrotną.

Obecnie nie ma kontaktu z trzema Polakami. Tak szybko jak będzie to możliwe, w głąb jaskini zostaną wysłani nurkowie, których zadaniem będzie nawiązanie kontaktu z grotołazami.

Według kierownika akcji ratunkowej prowadzonej przez Salzburską Służbę Ratownictwa Jaskiniowego, Gernota Salzmanna, grotołazi są profesjonalistami i są dobrze wyposażeni. Przynajmniej jeden z nich zna jaskinię bardzo dobrze. W jaskini znajdują się również nisze ratunkowe z kocami i sprzętem ratunkowym.

Akcja ratunkowa trwa.

źródło informacji: https://salzburg.orf.at/


18.02.22 – 15:30

Zadaniem polskich grozołazów było zbadanie struktury tektonicznej regionu, co bardziej szczegółowo można udokumentować poprzez  badanie jaskini.

Poziom wody, która uniemożliwia Polakom bezpieczny powrót, wciąż jest zbyt wysoki. Obecnie nie można przewidzieć, kiedy będą mogli się wydostać. To może być możliwe dopiero w ciągu najbliższych kilku DNI.


18.02.22 – 18:30

Dobra wiadomość!

Nurkowie dotarli do grotołazów uwięzionych w jaskini Lamprechtsofen. Polacy są podziębieni, ale poza tym czują się dobrze. Być może jeszcze dzisiaj powiedzie się akcja wydobycia ich z pułapki.


18.02.22 – 19:30

Grotołazi są w drodze do wyjścia !!


18.02.22 – 20:40

URATOWANI !!!

https://salzburg.orf.at/stories/3143640/

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR