ROK 2021 – ROKIEM Z MAPĄ W PLECAKU

Z MAPĄ W PLECAKU
Bild von rottonara auf Pixabay

ROK 2021 – ROKIEM Z MAPĄ W PLECAKU

Analiza wypadków w górach, a szczególnie tych dotyczących zabłądzeń, wykazała, że jedną z przyczyn jest bezkrytyczne zaufanie do nośników nawigacji GPS; telefonów, nawigatorów, zegarków, itp. Owszem, spełniają one swoją rolę, szczególnie telefony komórkowe, jednak są zawodne; nieaktualne mapy, zawodne baterie, niska odporność na warunki atmosferyczne (mróz, zawilgocenie), uszkodzenia mechaniczne w czasie działalności górskiej.

Poprawę warunków nawigacyjnych i orientacyjnych zapewni posiadanie, jednocześnie z nośnikami elektronicznymi, mapy tradycyjnej. Współczesne mapy tradycyjne zapewniają maksymalną informację o danym terenie, są też od strony technicznej  przygotowane do korzystania z nich w warunkach ekstremalnych – mapy laminowane.

Ważne jest zatem uruchomienie programu edukacyjno-profilaktycznego, który ma przywrócić mapie tradycyjnej jej miejsce w turystyce. Celem programu  jest  również zainteresowanie turystów podniesieniem  bezpieczeństwa w górach przez masowe  szkolenie  topograficzne.


Upamiętnienie 70-lecia ratownictwa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przez praktyczne działanie na rzecz społeczeństwa.

Propozycja nasza spotkała się z pozytywną reakcją Rafała Froni, który jest nie tylko znanym i cenionym himalaistą, ale też wydawcą map i przewodników turystycznych. Więcej, Rafał Fronia zgodził się na ambasadorowanie przedsięwzięciu Fundacji GOPR-u. Co za tym idzie, zostaną opracowane mapy gór polskich z zaznaczeniem terenu działania poszczególnych Grup Regionalnych, a w części opisowej: rys historyczny Grupy, lokalizacja stacji ratunkowych, zasady bezpiecznego poruszania się po szlakach górskich, itp.

Mapy będą wydane pojedynczo i w zestawie „siedem w jednym”, z logo 70-lecia. Zysk ze sprzedaży map zostanie przeznaczony na pomoc ratownikom jej potrzebującym, a takich jest wielu. Proponowany przez Fundację GOPR program jest programem ogólnopolskim.

Mapa tradycyjna powinna być nie tylko w plecaku turysty górskiego, ale też w samochodzie, na żaglówce, w czasie leśnych spacerów czy wędrówek.

Realizacja programu potrzebuje zaangażowania wszystkich zainteresowanych nie tylko poprawą bezpieczeństwa w górach, ale też wszędzie tam gdzie istnieje ruch turystyczny. A o to warto powalczyć.

Avatar photo
O Marian Sajnog 291 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR