RYSZARD JĘDRECKI – POŻEGNANIE

RYSZARD JĘDRECKI – POŻEGNANIE

RYSZARD JĘDRECKI – POŻEGNANIE

Dziś, 28 listopada 2020 roku, na jeleniogórskim cmentarzu, pożegnaliśmy Ryszarda Jędreckiego. Nieprawdą jest że „nie ma ludzi niezastąpionych”. GOPR stracił jednego z najbardziej oddanych idei ratowania ludzkiego życia ratowników, a my – znanego nam od 50 lat Kolegę oraz jednego z najaktywniejszych Autorów naszego blogu.

 

pogrzeb-Rysia-Jedreckiego_01_RG

Zdjęcie 1 z 7

 

WSPOMNIENIE

Autorzy: Wiktor Szczypka i Stanisław A. Jawor

RYSZARD JĘDRECKI – POŻEGNANIE
© WIKTOR SZCZYPKA – ARCHIWUM | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Ryszard urodził się  w Jeleniej Górze, w 1948 roku. Po maturze, od 1970 roku związał się z GOPR. Zaocznie ukończył w 1980 roku studia w AWF Wrocław i uzyskał tytuł magistra rekreacji. 

Pracował przez wiele lat jako ratownik zawodowy i sezonowy Grupy Sudeckiej, a potem Karkonoskiej GOPR. Odbył wiele szkoleń i od 1978 roku został  Instruktorem Ratownictwa Górskiego.

Uprawiał wspinaczkę na sudeckich skałkach, a jego partnerem  był często Jurek Woźnica.

Był w Kaukazie na goprowskiej wyprawie. Ryszard, po przejściu w roku 2008 na emeryturę, do ostatnich dni swojego życia pracował jako ratownik zawodowy, na trzymiesięcznych umowach.

Był niezwykle aktywny jako społecznik w pracach Zarządu Grupy. Był wieloletnim członkiem Kapituły Odznaczeń GOPR,  Sekretarzem Zarządu pierwszej kadencji Fundacji GOPR. Zdobył uprawnienia Ratownika Narciarskiego. Przez kilka kadencji był członkiem Zarządu Grupy Karkonoskiej GOPR.

Działał aktywnie w Klubie Seniora, w którym po śmierci Waldemara Bartnickiego został wybrany na Prezesa tego Klubu. Zawsze pomagał w organizacji goprowskich Wigilii.

RYSZARD JĘDRECKI – POŻEGNANIE
© WIKTOR SZCZYPKA – ARCHIWUM | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Za swoje  zaangażowanie w życie Grupy był wielokrotnie nagradzany dyplomami i odznaczeniami : – między innymi Srebrną i Złotą odznaką GOPR, Honorową odznaką za zasługi dla GOPR, zasłużony działacz Kultury Fizycznej. W roku 2012 otrzymał tytuł  Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, a w 2013 roku tytuł  Zasłużony dla Jeleniej Góry.

W roku 2014 z rąk Prezydenta RP otrzymał  Złoty Krzyż Zasługi.

Po informacji o Jego odejściu na stronach Grupy Karkonoskiej GOPR, koledzy Ryszarda zamieścili wiele postów, w których  wysoko ocenili Jego działalność w pracach Grupy. Poniżej zamieszczamy dwa wpisy kolegów na Jego temat. Wpis pierwszy przysłał Thomas von Feix (Świętochowski), który przed laty wprowadzał Go do GOPR.                                                           

RYSZARD JĘDRECKI – POŻEGNANIE
© WIKTOR SZCZYPKA – ARCHIWUM | RATOWNICTWO GÓRSKIE

List od Tomka Świętochowskiego z Arizony (USA), obecnie Thomasa von Feix:

„Rysiu Jędrecki, którego przedstawiłem GOPR-owi jako bardzo młodego chłopca, pozostał w nim całe dorosłe życie. Służył wiernie, dbał o oznaczenia grobów zmarłych ratowników, pozostawał dyspozycyjny do ostatnich dni. Coronavirus zabił Go szybko, reanimacja trwała godzinę. Odszedł człowiek, który był niezwykły swoja zwykłością. Wzorowy ojciec i dziadek, poświęcał wnukom cały wolny czas i cieszył się każdym ich sukcesem. Moja rodzina straciła wartościowego łącznika i juz nigdy, bez Niego nie będzie taka sama.

Chociaż daleko, smutno mi bardzo,…bardzo. Tomek ”

RYSZARD JĘDRECKI – POŻEGNANIE
© WIKTOR SZCZYPKA – ARCHIWUM | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Tu należy dodać, że jesienią tego roku, Ryszard uporządkował groby rodziców i siostry Alicji, ekshumując Ich w jedno miejsce. W ten sposób powstał jeden grób rodzinny, w którym teraz znajdą się i Jego doczesne szczątki.

Zszokowani wiadomością o śmierci Ryszarda, prowadzący niniejszy blog zamieścili na stronie Ratownictwa Górskiego na Facebooku komunikat tej treści:

„Jesteśmy zdruzgotani. Rysiek Jędrecki, ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR – nasz wspaniały Kolega, Człowiek niezliczonych zalet – zmarł 20.11.2020  pokonany przez COVID-19. Nie sposób w tę straszną wiadomość uwierzyć, ale niestety jest prawdziwa.”

 

 

Mając na uwadze zasługi i działalność naszego Kolegi na rzecz GOPR  – w imieniu wielu członków naszej Grupy prosimy, by Zarząd Główny GOPR pośmiertnie uhonorował Ryszarda Jędreckiego tytułem „Honorowy Ratownik GOPR”.

Wiktor Szczypka i Stanisław A. Jawor – Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR

Bogaty zbiór zdjęć z uroczystości pożegnalnej można obejrzeć na Facebooku, na profilu Wiktora Szczypki, pod adresem: https://www.facebook.com/media/


Rodzinie i Bliskim ś.p. Ryszarda Jędreckiego składamy tą drogą najserdeczniejsze wyrazy głębokiego współczucia.

 

 

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"