STANISŁAW DĄBROWA-KOSTKA NIE ŻYJE

STANISŁAW DĄBROWA-KOSTKA NIE ŻYJE
© ANTONI TRYBOWSKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

STANISŁAW DĄBROWA-KOSTKA NIE ŻYJE

STANISŁAW DĄBROWA-KOSTKA NIE ŻYJE

Dzisiaj rano, 27 marca 2019 r.  w Krakowie, w wieku 94 lat zmarł Członek Założyciel Grupy Rabczańskiej GOPR (obecnie Podhalańskiej) Stanisław Dąbrowa-Kostka.

Tę smutną informację przekazał nam Kolega Antoni Trybowski, który zaledwie 3 miesiące temu wraz z Naczelnikiem Grupy Podhalańskiej GOPR Markiem Ciasiem złożył Panu Stanisławowi wizytę.

Kim był Stanisław Dąbrowa-Kostka i jak przebiegła wizyta?

Kolega Trybowski pisze:

Stanisław   Dąbrowa-Kostka,  Prezes Rabczańskiej Grupy GOPR w okresie 6.11.1956 – 15.-02.1961 r.

W jednej z rozmów prowadzonej z początkiem grudnia 2018 r. w biurze Grupy z obecnym Naczelnikiem Markiem Ciasiem postanowiliśmy umówić spotkanie z jednym z dwóch żyjących jeszcze członków założycieli naszej Grupy, Panem Stanisławem Kostką mieszkającym w Krakowie, a zarazem drugim z rzędu  Prezesem Grupy Rabczańskiej GOPR. Podjąłem się zorganizowania tego spotkania w mieszkaniu w Krakowie u Pana Stanisława. Po uzgodnieniu telefonicznym ze Stanisławem, na spotkanie udaliśmy się w dniu 21.12.2018 r.

94-letni  Pan Stanisław przyjął nas z prawdziwą radością i zadowoleniem, zapraszając do swych muzealnych pomieszczeń.  Jako żołnierz Armii Krajowej posiada bowiem największe w kraju prywatne archiwum Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Przystąpił zaraz do opowiadania wspomnień o pobycie w Rabce i pierwszych dniach powstawania naszej Grupy GOPR.

„Gdy 30 stycznia 1955 r. w Domu Turystycznym „Turbacz” Pana Wł. Klempki mieliśmy egzamin teoretyczny kursu I stopnia, przyszła wiadomość iż pod Maciejową narciarz  złamał nogę. W ilości 8-miu uczestników egzaminu ruszyliśmy na pomoc zabierając bambus i tobogan  przywieziony przez egzaminatorów z Grupy Tatrzańskiej GOPR z Zakopanego. Sprzęt ten potem pozostał na wyposażeniu w Grupie Rabczańskiej. Bazą naszej Grupy była willa Patria u p-stwa  Trybowskich, następnie u mnie w budynku „Kłosy” ul. Polna  i następnie u kol. St. Daty, ul. Dietla.

W roku 1956 organizowałem akcję ratunkową pod Turbaczykiem gdzie rozbił się szybowiec z lotniska w Nowym Targu. Zostałem powiadomiony telefonicznie przez Komendę MO w Nowym Targu, a telefon odbierał mój 6-cio letni syn Maciej. Poprzez Koninki dotarliśmy  do miejsca wypadku. Godnym odnotowania jest udział naszych ratowników w II Zimowym Ogólnopolskim Rajdzie Narciarskim  na odcinku Sucha Beskidzka- Rabka-Poronin w lutym 1956 r.  Obstawę rajdu tworzyli  Zb. Jurczakiewicz, Jan Janowiec,  J.Tobiczyk ,  J. Dobrzański  i ja.

Wspomnienie takie, iż przy zjeździe z Policy złamałem nogę i mnie musiano odtransportować do szpitala. Jako młoda Grupa GOPR braliśmy udział w zawodach GOPR w Zakopanem w roku 1959  z okazji  50-cio lecia TOPR-GOPR.  Z Kasprowego Wierchu do Polaka (Kocioł  Goryczkowy).  Nasza drużyna miała 3-osbowy  zespół  w składzie:  J.Dobrzański, Zb. Jurczakiewicz, St. Kostka. Zajęliśmy chyba 8-me  miejsce  w ratownikach ochotnikach.

Mile wspominam czas spędzony w Rabce i okres w pogotowiu górskim, gdyż  był to znowu jeden z moich rozdziałów w życiu. Z Rabki wyjechałem do Krakowa z całą moją rodziną wiosną  1961 r.”

STANISŁAW DĄBROWA-KOSTKA NIE ŻYJE
© ANTONI TRYBOWSKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Następnie rozmowa potoczyła się na czasy Jego młodości, walki z okupantem  w okresie II wojny światowej, przynależności do Harcerstwa Polskiego, oraz żołnierza Armii Krajowej, który jako Oficer Dywersyjny Komendy  Obwodu AK-DSZ trzykrotnie umykał Niemcom od aresztowania.

Stanisław  Dąbrowa-Kostka  dane  biograficzne:

 • Urodzony  11.10. 1924 r.   w  Przemyślu, syn Wilhelma uczestnika walk o Przemyśl w roku 1919
 • Oficer dywersyjny Komendy Obwodu AK-DSZ  pracujący w okresie II  wojny światowej na odcinku  Przemyśl – Sanok – Kielce – Kraków
 • Więziony za działalność konspiracyjną w więzieniu Montelupich w Krakowie, Rawiczu i Wronkach po 1945 r.
 • Po II wojnie światowej  pracował jako Kierownik Techniczny i Projektant zabawek w Spółdzielni Zabawkarskiej w Rabce Zdrój przy ul. Poniatowskiego .
 • Kierownik Domu Wczasowego „Orbis”. Dorywczo zarabiał na życie  jako plastyk i  publicysta celem utrzymania 5-cio osobowej rodziny.
 • Od 1970 r.  na emeryturze po przyznanej wyrokiem  sądu rehabilitacji.

Wydawca  książek:  W  Okupowanym  Krakowie, Hitlerowskie Afisze Śmierci

Jako współwydawca:  Dynamit, Akcja  „N”, Rozkaz: Zdobyć  Więzienie

Niektóre   Odznaczenia:   

 • 2002 r.  mianowany na stopień podpułkownika
 • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
 • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
 • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Krzyż Walecznych
 • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
 • Krzyż  Partyzancki
 • Krzyż  Armii  Krajowej
 • Medal  Wojska
 • Złoty Krzyż za Zasługi dla ZHP
 • Złota Honorowa Odznaka GOPR (1959 r.)

Na zakończenie spotkania Naczelnik Marek wręczył drobne upominki oraz przyznaną w roku  2012 przez ZG GOPR w Zakopanem Plakietkę 50-lat w Służbie  Błękitnego  Krzyża.

STANISŁAW DĄBROWA-KOSTKA NIE ŻYJE
© ANTONI TRYBOWSKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Pan Stanisław natomiast wręczył Naczelnikowi posiadany mały fragment  z kadłuba  rozbitego szybowca w roku 1956 pod Turbaczykiem  w Gorcach, gdzie  brał udział w akcji   i poszukiwaniach.

Podziękował za pamięć, przekazał pozdrowienia dla wszystkich ratowników naszej Grupy i  życzył wszelkiej pomyślności ratownikom.  My życzyliśmy Mu dużo zdrowia i dalszej dobrej formy i samopoczucia.

Tekst: Antoni  Trybowski, st.inst.rat. GOPR

PS: Stanisław Dąbrowa-Kostka, w roku 1959 był jednym z wprowadzających mnie do  Górskiego Pogotowia  w  Rabce


Bliskim Zmarłego oraz ratownikom Grupy Podhalańskiej GOPR serdecznie współczujemy.

Cześć Jego Pamięci!

 


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek  05.04.2019 r. o  godz. 13:40 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 

Aktualizacja: 28 marca 2019 r.

 

Avatar photo
O REDAKCJA 233 artykuły
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"