TEN JEDEN DZIEŃ

DZIEŃ RATOWNIKA

TEN JEDEN DZIEŃ
© RATOWNICTWO GÓRSKIE

TEN JEDEN DZIEŃ

Ten jeden dzień.

Istotą pracy naszego zespołu redakcyjnego jest pisanie o ratownictwie górskiemu w jego szerokim pojęciu. Znaczy, wszystko „o”…..

Ratownictwo górskie tworzą tzw.” krwiści ludzie”. Ludzie z ich zaangażowaniem, poświęceniem, wadami i przywarami.  A tam gdzie są „ludzie z gór” dynamizm życia społecznego jest szczególny. W naszej pracy na rzecz ratownictwa górskiego staramy się unikać pisania o konfliktach, podjazdach i innych czasami niezbyt etycznych zachowaniach. Tam gdzie są ludzie, tam się zawsze coś dzieje. A to, że się dzieje, wiemy z listów, telefonów i innych przekazów do naszej redakcji. Rzecz nie jest nowa, pamiętam z autopsji, a sam też niejednokrotnie doświadczyłem na własnej skórze skutków ówczesnych konfliktów. Nie byliśmy idealni; popijaliśmy, „obijaliśmy sobie po wychodkach gęby”, plotkowaliśmy, byliśmy ratownikami,  ale też normalnymi ludźmi.

Był jednak taki dzień – TEN JEDEN DZIEŃ. Dzień ratownika, kiedy  z wzajemną sympatią, szacunkiem oraz wskazaniami  Ducha Gór – „najlepiej dwa razy po 150 gram”- czciliśmy nasze mniej lub bardziej udane dokonania.

Dlaczego o tym piszę?

Otrzymałem sporo telefonów i maili od Kolegów oburzonych wystąpieniem wiceprezesa Grupy Beskidzkiej Tadeusza Wesołowskiego.  Niestety, nie znam treści samego wystąpienia. Z przekazu wynika, że wiceprezes obrugał zaproszonych gości, czyli: Prezesa  i Naczelnika GOPR. Ponoć też cały Zarząd. Zarzucając im nieróbstwo, lenistwo i „coś tam coś tam”.

W naszej kulturze szacunek dla drugiego człowieka okazywany jest szczególnie w czasie świąt, a takim jest Dzień Ratownika. Tym bardziej, że jest wiele innych okazji żeby rządzącym „nawtykać”; media, zebrania różnej maści, konferencje itp. Aktualny Zarząd i Naczelnik zostali wybrani przez Walny Zjazd, funkcje te pełnią nie po raz pierwszy i być może nie ostatni. Być może w swoich działaniach popełniają błędy, które być może należy im wytknąć. Tylko – czy musi to być Dzień Ratownika, czego mój bardzo zwietrzały PESEL nie pojmuje? A może kolega Wesołowski zapatrzył się na panią prof. Pawłowicz? W każdym przypadku pasuje tu znakomite niemieckie przysłowie;

„mit dem Düsenjäger durch die Kinderstube geflogen”.

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR