UWIĘZIONY W LODOWEJ KAPLICY

źródło: https://www.facebook.com/BergwachtBerchtesgaden/photos/pcb.1890972777650451/1890965847651144/?type=3&theater

UWIĘZIONY W LODOWEJ KAPLICY

UWIĘZIONY W LODOWEJ KAPLICY

SCHÖNAU AM KÖNIGSSEE / BAWARIA / Niedziela – 30 września 2018

W niedzielę rano około godziny 5:30, dwaj doświadczeni alpiniści zamierzali wspinać się na wschodniej ścianie Watzmanna. W dolnej części ściany o wysokości ca 2000 metrów, szlak prowadzi nad tzw. Eiskapelle (lodowa kaplica). Przejście przez partię lodu do partii skalnej jest utrudnione przez pokaźne szczeliny brzeżne.

Ta część trasy stanowi szczególne zagrożenie dla wspinaczy.

Kiedy obaj alpiniści poszukiwali najbardziej dogodnego miejsca do ewentualnego przejścia, pod jednym z nich zapadła się nagle duża lodowa powierzchnia.  Niezabezpieczony wspinacz spadł około 50 metrów w dół.

Jego partner nie mógł nawiązać ani wizualnego ani głosowego kontaktu ze swym do towarzyszem i około 6:45 rano, używając połączenia alarmowego, powiadomił ratowników. Załoga śmigłowca ratowniczego Traunstein „Christoph 14” przetransportowała do lodowej kaplicy ratowników Bergwacht Berchtesgaden, którzy usiłowali znaleźć i uratować alpinistę.

Kolejny helikopter „Edelweiss 3” dowiózł dalszych ratowników, policyjnego przewodnika górskiego oraz sprzęt. Ten sam helikopter zabrał do Schönau zszokowanego partnera ofiary wypadku. Zajął się nim sztab interwencji kryzysowej Bergwachtu.

W międzyczasie ratownicy pokonali drogę trudnych odcinków skalnych i znaleźli się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca wypadku. Niestety, musieli się zatrzymać tuż przed celem.

UWIĘZIONY W LODOWEJ KAPLICY
źródło: https://www.facebook.com/BergwachtBerchtesgaden/photos/

Na wysokości ca 50 m nad ratownikami, wisiało około 200 metrów sześciennych niestabilnych mas lodowych w postaci mostka, który w każdej chwili mógł runąć.

Z powodu zagrożenia życia ratownicy nie podeszli dalej, do miejsca gdzie prawdopodobnie znajduje się ofiara wypadku. W drugiej próbie, ratownicy próbowali dotrzeć bocznie przez szczelinę, ale około godziny 12:00 musieli i tę próbę przerwać, ze względu na rosnącą temperaturę powietrza i wzrost zagrożenia.

Jedyne co udało im się zobaczyć, to masy świeżego lodu które oberwały się pod nieszczęsnym alpinistą. Wątpliwym jest aby ofiara wypadku jeszcze żyła, ale ratownicy i policja podejmą kolejną próbę odnalezienia alpinisty. Uwięzionego w lodowej kaplicy.

 

źródło informacji: Bergwacht Berchtesgaden

Foto & Text: dzięki uprzejmości i za zezwoleniem / mit freundlicher Genehmigung von Bergwacht Bayern

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR