WIESŁAW MARCINKOWSKI NIE ŻYJE

© RATOWNICTWO GÓRSKIE-ARCHIWUM

WIESŁAW MARCINKOWSKI NIE ŻYJE

Jak poinformowano nas przed chwilą, dziś, 25 stycznia 2016 roku zmarł Wiesław Marcinkowski, pierwszy Naczelnik Grupy Sudeckiej (obecnie Karkonoskiej) GOPR.

Bliskim Zmarłego i Kolegom ratownikom z Grupy Karkonoskiej GOPR składamy wyrazy glębokiego współczucia.

 

Więcej informacji podamy niebawem.

 

 


WIESIEK MARCINKOWSKI

Instruktor ratownictwa górskiego, przewodnik sudecki, instruktor pilot szybowcowy i wieloletni Naczelnik Grupy Sudeckiej, a przy tym znakomity kompan i kolega. Razem z młodszym bratem Czarkiem związani byli z Karkonoszami, Czarek kierownikował karkonoskim schroniskom.
Po rezygnacji z naczelnikowania, Wiesiek  przez jakiś czas wprowadzał mnie w tajniki kierowania rozległą i trudną Grupą Sudecką. Potem, aż do emerytury pracował w górach; w ulubionym schronisku” Strzecha Akademicka” prowadził narciarnię.

Należał do rodziny pionierów Jeleniej Góry, a jako syn „wroga ludu”, miał zamknięty dostęp do nauki. Obowiązkową służbę wojskową odbył w kopalni węgla kamiennego. Tak tow. Rokossowski resocjalizował młodych, niewygodnych z racji na pochodzenie Polaków. Kiedy poznaliśmy się bliżej, wielokrotnie próbowałem naciągnąć Go na te kopalniane opowieści – bez skutku.

Po powrocie do Jeleniej Góry związał się z Sudeckim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i był jego pierwszym ratownikiem zawodowym. Ratownictwu górskiemu pozostał wierny do końca.
Przed pójściem do wojska był bardzo aktywny w Harcerstwie i Jeleniogórskim Aeroklubie gdzie zdobył licencje pilota szybowcowego.

Był ratownikiem wszechstronnie wyszkolonym; świetny narciarz, dobry w skale, przyjazny nawet tym którzy sprawiali Mu kłopoty. Członek Honorowy GOPR.

Marian Sajnog

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"