WŁADYSŁAW MATERNICKI – 30.01.2017

WŁADYSŁAW MATERNICKI - 30.01.2017
Foto - źródło: Grupa Krynicka GOPR

WŁADYSŁAW MATERNICKI – 30.01.2017

Pogotowie Górskie poniosło kolejną stratę.

Ratownicy Grupy Krynickiej GOPR tymi słowy żegnają swego Kolegę Władysława Maternickiego – Kryniczanina, nestora ratownictwa i przewodnictwa górskiego:


„W dniu 30 stycznia b.r. zmarł w Krynicy-Zdroju w wieku 83 lat, nasz Kolega ratownik  Władysław Maternicki, przez kolegów zwanym „Władziem”. Urodził się w Krynicy i było to jego ukochane miasto. Znał tu każdy zakątek i jego historię. Znał mieszkających tutaj dziś i kiedyś ludzi oraz koleje ich  losu. O każdym mógł snuć długie opowieści. Jest autorem pionierskiego opracowania o Starym Zabytkowym Cmentarzu w Krynicy.

Ale chyba najbardziej sprawdził się jako działacz turystyczny. Zamiłowanie do gór i ich znajomość sprawiła, że należał do wielu organizacji turystycznych w Krynicy. Do PTTK zapisał się w 1958 roku i zdobywał coraz to wyższe stopnie w tej organizacji – był przewodnikiem beskidzkim od 1966 roku, przodownikiem i instruktorem turystyki narciarskiej od 1964 r.

Najlepiej jednak czuł się zimą w górach. Wędrował po nich na nartach. To zamiłowanie do zimy i nart zaowocowało jego przynależnością do Grupy Krynickiej GOPR.

Ratownikiem górskim został w 1960, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia pod okiem ratowników tatrzańskich w Zakopanem. Jego fachowość  i znajomość gór przydała się w naszej organizacji. Uczestniczył w wielu wyprawach ratunkowych i poszukiwawczych w Beskidzie Sądeckim i Beskidzie Niskim. W latach 60 i 70, to nie było dzisiejsze ratownictwo ze skuterami, quadami. Wtedy trzeba było brnąć po pas w śniegu by dotrzeć do poszkodowanego.  Jego ofiarność i zasługi  w służbie turystyki i ratownictwa została doceniona. Został odznaczony odznaczeniami państwowymi, regionalnymi i resortowymi. m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1986 r), medalem Ministra Sportu i Turystyki „Zasłużony Działacz turystyki”, Złotą Odznaką GOPR, Złotą Honorową odznakę PTTK. Trzeba  powiedzieć, że był bardzo uczynnym, miłym i serdecznym przyjacielem nas wszystkich którzy znaliśmy go przez  kilkadziesiąt lat.

Będzie nam Cię brakowało Władziu. Spoczywaj w pokoju. „

źródło: Grupa Krynicka GOPR


Cześć Jego Pamięci!

Bliskim Władysława Maternickiego i ratownikom Grupy Krynickiej GOPR składamy serdeczne wyrazy współczucia.

 

 

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"